Poľský premiér Morawiecki do Bruselu: Nepoučujte nás o demokracii

Morawiecki Foto: Morawiecki/FB, K. Maj/KPRM

Nikto nás nebude učiť, čo je demokracia a právny štát, napísal dnes na adresu inštitúcií EÚ poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, o ktorom sa stále častejšie uvažuje ako buď o nástupcovi Jaroslawa Kaczynského na čele strany Právo a spravodlivosť, alebo o prezidentskom kandidátovi, keď Andrzej Duda skončí v úrade, dnes uviedol, že nikto nemá právo poučovať jeho krajinu o demokracii. Reagoval tým na oznámenie Európskej únie, že stále prebiehajú rozhovory, či majú byť Poľsku ako členskému štátu vyplatené miliardy eur – dôvodom sú problémy súvisiace s právnym štátom.

„Nikto nás nebude učiť, čo je demokracia a právny štát, pretože Poľsko má veľmi dlhú a vznešenú históriu bojovania proti všetkým druhom totality a despotov,“ napísal Morawiecki na Facebooku.

„Bojovali sme za právny štát a demokraciu počas hrozných rokov komunizmu, ale máme oveľa dlhšiu tradíciu demokracie a nechceme sa nechať poučovať nikým v západnej Európe, čo je demokracia, čo je právny štát, pretože to vieme lepšie,“ dodal premiér.

Komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni pred dvoma dňami oznámil, že stále sa diskutuje o poľskom spochybňovaní faktu, že právo EÚ má v 27-člennej Únii prednosť, a o tom, či majú byť teda Poľsku uvoľnené miliardy európskych peňazí zo špeciálneho fondu obnovy na zotavenie z pandémie.

Poľský súd odkladá svoje rozhodnutie v tejto otázke, najbližšie pojednávanie je stanovené na 22. septembra. Ak tento súd uzná prednostné postavenie poľského práva, bude to hrozba pre vzájomne prepojený právny poriadok Európskej únie. Nejde však o žiadnu výlučnosť Poľska, podobne suverénne sa voči právu EÚ správa aj nemecký ústavný súd v Karlsruhe.

Ao sme písali nedávno: „Nemecký ústavný súd v Karlsruhe vyniesol prelomový rozsudok, že nakupovanie dlhopisov Európskou centrálnou bankou v roku 2015 mohlo byť nelegálne. Predseda súdu Andreas Voßkuhle vyhlásil, že je jasné, že ECB na to nemala mandát. ECB má zákaz podľa Maastrichtskej zmluvy kupovať dlhopisy priamo od vlády, preto ich začala kupovať nepriamo cez súkromníkov. ECB dostala tri mesiace na podanie dostatočného vysvetlenia nemeckej vláde a parlamentu, že nákupy boli primerané, inak súd hrozil, že Spolkovej banke zakáže podieľať sa na európskom nakupovaní dlhopisov.“ Pritom „rozsudok v Karlsruhe mal ešte druhú, výbušnejšiu časť. O legálnosti počínania ECB totiž už skôr rozhodol Súdny dvor EÚ v Luxemburgu, ktorý problémy s touto politikou nezistil. Nemecký ústavný súd sa tomu vysmial.

Súdny dvor Európskej únie sa prirodzene tomuto vývoju bráni a poľský súd je preň lepší terč ako súd z Nemecka. Už skôr rozhodol, že právo EÚ má prednosť pred poľskou ústavou. Tento verdikt bol oznámený v čase širšieho sporu s Poľskom o zmenách v poľskom súdnictve, iniciovaných vládnou stranou Právo a spravodlivosť. Tieto zmeny vníma EÚ ako narušenie systému vzájomnej kontroly a vyváženia medzi zložkami moci v demokracii, hoci podobné právne úpravy majú aj ďalšie štáty EÚ. Posun je v tom, že Poľsko po vzore Maďarska nemieni ustúpiť a poľský premiér pritvrdzuje slovník voči EÚ.

(tasr, fed)


Ďalšie články