V kanadských školách pálili knihy. Zničili aj komiksy Tintina a Asterixa

Ničenia problematických kníh nedávno zastavili v kanadskej provincii Ontário. Takzvaný projekt na zmierenie s domorodým obyvateľstvom iniciovala i údajná Indiánka Suzy Kiesová, jej pôvod však spochybnilo tamojšie verejnoprávne rádio. Tá následne odstúpila zo svojej pozície poradkyne projektu, čo na čas zastavilo vyraďovanie problematických kníh zo škôl.

asterix-conquers-america Z filmu Asterix dobýva Ameriku. Foto: Internet

Rituálne pálenie kníh na školách nedávno prerušili v Kanade. Organizovala ho Školská katolícka rada Providence. Tá združuje približne tridsať frankofónnych škôl v provincii Ontário, ktoré majú dohromady okolo desaťtisíc žiakov.

Vedenie sa už pred pár rokmi rozhodlo „očistiť“ tamojšie knižnice od titulov, ktoré sú považované za nevhodné či urážlivé. S tým pomáhali poradcovia z prostredia takzvaných prvých národov, čiže kanadských Indiánov. Vyradených bolo skoro päťtisíc kníh, pričom už v roku 2019 asi tridsať kusov rituálne spálili.

Popol bol následne použitý ako hnojivo pre tamojšie stromy. Celý proces bol zachytený na inštruktážnom videu, ktoré malo slúžiť ako návod pre ďalšie školy. V ňom sa okrem iného hovorí: „Pochovávame popol rasizmu, diskriminácie a stereotypov v nádeji, že vyrastieme a stane sa z nás inkluzívna zem, kde môžu žiť všetci v prosperite a bezpečí.“

Tento rituál „očisty ohňom“ sa mal konať v každej zo škôl, prekazila ho však pandémia koronavírusu. Až neskôr sa zamietol nápad spáliť všetky problematické knihy – školská rada sa totiž obávala pobúrenia rodičov i zamestnancov. Zničiť ich chcú iným, menej okatým spôsobom, napríklad zrecyklovaním.

Zlé slová či názov

A čo bolo problematické na odstránených knižkách? Ako informovalo kanadské verejnoprávne médium Radio Canada, vyradené boli také diela, ktoré vraj zobrazujú kanadských Indiánov v nevhodnom svetle, používajú „neprijateľný jazyk“ alebo zobrazujú stereotypy.

Patrí sem napríklad časť belgického komiksu Tintin, konkrétne Tintin v Amerike z roku 1932. Jeho autor totiž v knihe použil pre tamojších Indiánov výraz „červenokožec“. Kniha Eskimáci z roku 1981 zasa bola odstránená len pre svoj názov, ktorý je už dnes považovaný za urážlivý. Podobne dopadlo aj dielo Kovboji a Indiáni.

Vyradený bol aj diel francúzskeho komiksu Asterix a Indiáni, v ktorom hrdinovia navštívia krajinu za veľkou mlákou. Vraj tam dochádza k sexualizácii Indiánky, ktorá sa v diele zaľúbi do Obelixa. Ďalšie problematické knižky sú aj rozprávka Pocahontas či séria o kovbojovi Lucky Luke. Nie je pritom známe, či všetky tieto diela boli „len“ zrecyklované, alebo došlo aj k ich spáleniu.

Neničia sa však len staré diela. Jedna zo stiahnutých kníh, Lafléche, vyšla len v roku 2011. Jej dej sa odohráva v prostredí francúzsko-indiánskej vojny a vtipne zobrazuje vzťahy medzi domorodcami a európskymi vojakmi. Podobne sa na čiernu listinu dostala aj kniha Trafic chez les Hurons z roku 2000 či mnohé ďalšie.

Údajná Indiánka

„Ľudia panikária z pálenia kníh, ale hovoríme o miliónoch kníh, ktoré majú negatívne stereotypy o domorodých ľuďoch, ktoré udržujú stereotypy, ktoré sú skutočne škodlivé a nebezpečné,“ argumentovala v prospech pálenia kníh Suzy Kiesová, hlavná domorodá poradkyňa Školskej rady Providence a spolupredsedníčka Komisie pre domorodé národy tamojšej vládnej Liberálnej strany.

Kiesová je taktiež jedným z iniciátorov celého projektu. Natočila i spomínané inštruktážne video, podľa ktorého sa mali páliť knihy v ďalších školách. Sama seba považuje za nezávislú výskumníčku a „strážkyňu vedomostí“, pričom je podľa svojich slov pôvodom domorodá Kanaďanka.

Kiesová totiž tvrdí, že jeden z jej rodičov mal korene v domorodých kmeňov Abenaki a Montagnais-Naskape, druhý bol európskeho pôvodu. Táto skutočnosť však bola v posledných dňoch spochybnená.

Radio Canada nebolo schopné overiť jej indiánsky pôvod a verejné zdroje vraj uvádzajú, že jej rodičia boli z Francúzska a Luxemburska. „[Kiesová, pozn. red.] Nemá žiadneho domorodého predka aspoň sedem generácií dozadu,“ vyjadril sa pre Radio Canada genealogický výskumník Dominique Ritchot.

Odsúdenie

V reakcii na tieto obvinenia Kiesová odstúpila zo svojho postu v Liberálnej strane, ako aj z poradenstva Školskej rady Providence. Projekt ničenia kníh bol nateraz zastavený. Za svojím údajným pôvodom si však Kiesová stále stojí. Podobne jej vyjadrila podporu aj jej strana, ktorú vedie súčasný kanadský premiér Justin Trudeau. Ten pritom nebol schopný tento akt jednoznačne odsúdiť. „Na osobnej úrovni nikdy nesúhlasím s pálením kníh, ale je treba pamätať, že to nie je na mne, nie na ne-Indiánoch, aby domorodcom hovorili, ako sa majú cítiť alebo ako by mali konať, aby sa urýchlilo zmierenie,“ vyjadril sa kanadský premiér.

Ráznejšiu odpoveď vyslal v krajine premiér provincie Ontário Francois Legault. „Pre mňa je pálenie kníh odporným činom,“ uviedol. Pálenie kníh neskôr odsúdil aj vodca konzervatívcov Erin O’Toole: „Dôrazne odsudzujem pálenie kníh.“