|   2026-06-24 22:07:32

Na samit NATO mieria Poľsko a Česko s jednotným postupom

Poľsko a Česká republika budú na nadchádzajúcom júlovom samite NATO v Ankare vystupovať absolútne jednotne. Po bilaterálnom rokovaní vo Varšave to vyhlásili poľský minister národnej obrany Władysław Kosiniak-Kamysz a jeho český kolega Jaromír Zůna.

Stretnutie podľa agentúry PAP slúžilo ako kľúčová príprava na samit Aliancie a zároveň na štvrtkové zasadnutie ministrov obrany krajín Vyšehradskej skupiny (V4) v Budapešti, pričom obe krajiny deklarovali jasný záujem o oživenie tejto regionálnej platformy.

Ministri potvrdili identické postoje v kľúčových bezpečnostných otázkach. Za strategickú prioritu označili nevyhnutné rozšírenie ropovodov zo západného Nemecka smerom do Poľska, Česka a Pobaltia, čo je priama reakcia na pretrvávajúce hrozby zo strany Ruska.

Kosiniak-Kamysz zároveň ocenil českú solidaritu a vyslanie vojakov i útočných vrtuľníkov na obranu poľských hraníc. Ide o súčasť operácie NATO, ktorá reagovala na minuloročné narušenie poľského vzdušného priestoru ruskými dronmi.

Ministri prediskutovali aj integráciu stíhačiek F-35 – kým Poľsko ich už vlastní, Česko ich očakáva v roku 2029, čo otvára priestor na spoločný výcvik pilotov.

Významným bodom bola aj diskusia o Ukrajine. Poľský vicepremiér poďakoval Prahe za pochopenie postoja, že vzťahy s Kyjevom a vzájomná solidarita musia fungovať obojsmerne. Okrem politickej zhody sa krajiny dohodli na užšej kooperácii obranného priemyslu, armádnych zložiek a na podpore zbrojárskeho programu SAFE, ktorý by sa mal transformovať z úverového na grantový systém.

(max)