|   2026-06-25 15:26:00

Migaľ chce zapojiť cirkvi do rozvoja regiónov a čerpania eurofondov

Ministerstvo investícií plánuje v budúcnosti výraznejšie zapojiť registrované cirkvi a náboženské spoločenstvá do nastavenia eurofondov a rozvoja slovenských regiónov. Rezort vo štvrtok v Banskej Bystrici oficiálne otvoril odbornú diskusiu o príprave nového programového obdobia, ktoré odštartuje v roku 2028.

Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska, Ekumenickej rady cirkví v SR a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR.

Minister investícií Samuel Migaľ (nominant Smeru) zdôraznil, že cieľom je vytvoriť dlhodobý a systémový rámec spolupráce. Cirkvi podľa neho spravujú vzácne kultúrne pamiatky a starajú sa o duchovné aj duševné zdravie obyvateľov, no pri tvorbe predchádzajúceho programového obdobia boli z možností čerpania eurofondov nespravodlivo vylúčené.

Výsledkom rokovaní by malo byť memorandum, ktoré cirkvám garantuje pozíciu plnohodnotného partnera. Ich reálne skúsenosti z terénu sa zohľadnia pri definovaní národných rozvojových priorít.

Štátny tajomník rezortu Richard Maraček doplnil, že cirkevné organizácie preukázali schopnosť reagovať flexibilne a rýchlo najmä počas uplynulých kríz. Nová platforma im preto pomôže odbúrať zbytočné administratívne a technické bariéry, s ktorými doteraz bojovali.

Snahu ministerstva privítal aj predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Richard Duda. Podľa neho nebola diskusia obmedzená len na sakrálne stavby, ale venovala sa širšej sociálnej a duchovnej službe občanom.

(tasr, max)