OSN pozastavila evakuáciu lodí cez Hormuz po útoku v Ománskom zálive
Agentúra OSN pre námornú dopravu vo štvrtok dočasne pozastavila evakuačný program, ktorého cieľom bolo bezpečne vyviesť stovky uviaznutých lodí a tisíce námorníkov cez strategický Hormuzský prieliv. Rozhodnutie prišlo po tom, čo v Ománskom zálive údajne napadli kontajnerovú loď.
Generálny tajomník agentúry Arsenio Dominguez spresnil, že zasiahnuté plavidlo sa neplavilo v rámci oficiálneho evakuačného programu. Operáciu sa však rozhodol prerušiť, aby organizácia preverila a opätovne zaistila bezpečnostné záruky pre všetky lode na zozname i v celom regióne.
Dobrovoľná evakuačná iniciatíva odštartovala v utorok a posádkam ponúkala dve trasy na opustenie Perzského zálivu – jednu cez iránske vody a druhú cez ománske vody pod dohľadom USA. Podľa údajov agentúry stihlo od spustenia programu do štvrtkového rána prielivom bezpečne prejsť približne 57 lodí s 1 100 námorníkmi.
Britská námorná agentúra UKMTO potvrdila, že incident blízko ománskeho pobrežia nahlásila kontajnerová loď. Podľa zdrojov z námornej bezpečnosti sa plavidlo stalo pravdepodobne terčom útoku dronom, pričom identita útočníka zostáva neznáma.
(reuters, max)