Saudi Aramco po štyroch mesiacoch obnovilo nakladanie ropy
Spoločnosť Saudi Aramco v piatok opäť začala nakladať ropu vo svojom termináli Ras Tanura v Perzskom zálive po takmer štvormesačnom prerušení, ukazujú údaje o preprave od LSEG.
Podľa tých v termináli nakladali ropu dva veľké tankery, zatiaľ čo ďalší čakal neďaleko. Každý veľký tanker na prepravu ropy je pritom schopný naložiť dva milióny barelov ropy.
Saudskoarabský energetický gigant naposledy naložil náklad z prístavu Ras Tanura pre Čínu 8. marca a musel presmerovať všetok svoj export do červenomorského prístavu Yanbu. Stalo sa tak po tom, čo iránska blokáda Hormuzského prielivu počas vojny s USA a Izraelom zabránila lodiam vstúpiť do Perzského zálivu.
Blízkovýchodní producenti zvyšujú produkciu a export, keďže Spojené štáty a Irán uzavreli predbežnú dohodu o zastavení vojny.
(reuters, max)