Ondruš si delegátov nezískal, odbory povedie naďalej Uhlerová
Europoslanec a donedávna člen strany Hlas Branislav Ondruš neuspel vo voľbách na post prezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR. Delegáti zjazdu dali prednosť doterajšej šéfke Monike Uhlerovej, ktorá tak obhájila svoju pozíciu na nové päťročné funkčné obdobie.
Uhlerová výsledok voľby označila za jasný súhlas delegátov s tým, že slovenské odborové hnutie musí zostať prísne nezávislé od politických strán. O dôvodoch neúspechu svojho protikandidáta odmietla špekulovať a zdôraznila, že rozhodli jej doterajšie výsledky a vízia moderného, emancipovaného a európskeho odborového hnutia, ktoré dokáže čeliť výzvam, ako sú digitalizácia, klimatické zmeny či demografická kríza.
Napriek nezvoleniu Ondruša sa však do vedenia dostal jeho spojenec Milan Kuruc, ktorého delegáti zvolili za nového viceprezidenta KOZ. Kuruc, ktorý kandidoval v spoločnom tíme práve s Ondrušom, chce do štruktúr priniesť agresívnejšiu legislatívnu iniciatívu, intenzívnejšie rokovania s ministerstvami a tlak na inšpektoráty práce.
Staronová prezidentka Uhlerová v tejto personálnej konštelácii nevidí problém a verí, že dokážu svoje stratégie zladiť v prospech pracujúcich, hoci sa pôvodne mohli líšiť v spôsobe, akým chcú stanovené ciele dosahovať.
(tasr, max)