Bývalú prvú dámu Južnej Kórey odsúdili za luxusné úplatky
Bývalú juhokórejskú prvú dámu Kim Kon-hi odsúdili na ďalších sedem rokov väzenia za prijímanie úplatkov. Súd dospel k záveru, že pred prezidentským mandátom svojho manžela Jun Sok-jola aj počas neho prijímala luxusné dary výmenou za politické protislužby. Medzi úplatkami boli šperky, kabelka, hodinky či obraz.
Podľa súdu využívala postavenie prvej dámy na sprostredkovanie pracovných miest, obchodných výhod a vplyvu pri obsadzovaní vládnych či parlamentných funkcií. Medzi darcami boli podnikatelia, pastor, bývalý rektor súkromnej univerzity aj šéf firmy, ktorý chcel dodávať robotické psy prezidentskej ochranke. Okrem trestu odňatia slobody dostala pokutu vo výške 64,8 milióna wonov a súd nariadil zhabať úplatky, ak sa ich podarí nájsť.
Kim obvinenia odmieta a oznámila odvolanie. Vo väzení sa už nachádza po aprílovom odsúdení na štyri roky za manipuláciu s akciami a prijímanie úplatkov od Cirkvi zjednotenia. Jej manžel, bývalý prezident Jun Sok-jol, si od februára odpykáva doživotný trest za zosnovanie vzbury po neúspešnom pokuse zaviesť v roku 2024 stanné právo.
(reuters, lud)