České ministerstvo vnútra porušilo práva hnutia SPD, tvrdí súd
Obvodný súd pre Prahu 7 rozhodol, že české ministerstvo vnútra porušilo práva hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD), keď ho zaradilo do Správy o extrémizme za rok 2022. Podľa súdu rezort nepreukázal, že xenofóbne výroky tvorili hlavnú časť činnosti hnutia, a neoprávnene tak zasiahol do jeho dobrého mena.
Sudkyňa Eliška Candra Soukupová zdôraznila, že za nesprávny obsah úradnej správy nesie zodpovednosť štát. Súd však zamietol požiadavku SPD na ospravedlnenie zo strany ministerstva.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a obe strany môžu podať odvolanie. V správe o extrémizme ministerstvo poukazovalo aj na odsúdenie bývalého poslanca SPD Miloslava Roznera za spochybňovanie genocídy.
Súd však konštatoval, že výroky jednotlivcov nemožno automaticky pripisovať celému hnutiu, najmä ak sa od nich dištancovalo. SPD sa už v minulosti úspešne aj neúspešne bránilo proti zaradeniu do správ o extrémizme za ďalšie roky.
(tasr, mja)