|   2026-06-26 19:32:00

Trump varuje Európu, digitálnu daň chce trestať 100-percentnými clami

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že Spojené štáty zavedú 100-percentné clá na všetok dovoz z krajín, ktoré uplatňujú alebo zavedú digitálnu daň voči americkým technologickým spoločnostiam.

Vo vyhlásení na sociálnej sieti uviedol, že viaceré európske štáty pripravujú zavedenie takejto dane a varoval, že akýkoľvek štát, ktorý ju prijme, bude okamžite čeliť vysokým clám.

Podľa Trumpa by toto opatrenie malo prednosť pred akoukoľvek obchodnou dohodou uzavretou so Spojenými štátmi, bez ohľadu na to, či už bola podpísaná alebo vstúpila do platnosti.

Jeho vyjadrenia nadväzujú na spor s Francúzskom, ktoré odmieta zrušiť svoju digitálnu daň. Prezident Emmanuel Macron minulý týždeň zdôraznil, že Paríž neustúpi americkému tlaku.

Francúzsko od roku 2019 vyberá trojpercentnú daň z príjmov z digitálnych služieb veľkých technologických firiem.

(reuters, mja)