|   2026-06-27 09:54:33

USA zhabali stovky domén s nelegálnymi prenosmi MS vo futbale

Spojené štáty zhabali takmer 400 internetových domén, ktoré podľa úradov používali na nelegálne vysielanie zápasov majstrovstiev sveta vo futbale. Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že cieľom zásahu bolo narušiť medzinárodné siete, ktoré zarábali na popularite turnaja.

Domény podľa rezortu ponúkali používateľom nelegálne živé prenosy zápasov. Pri ich identifikácii americkým úradom pomáhala FIFA, ale aj spoločnosti NBC Universal a Warner Brothers.

Vyšetrovatelia upozornili, že podobné stránky neporušujú len autorské práva, ale môžu byť rizikom aj pre divákov. Podľa amerických úradov ich vystavujú malvéru, nezabezpečeným pripojeniam a možnému úniku osobných či finančných údajov.

Zásah sa týkal serverov a domén napojených na nelegálne streamovanie v Peru a Bulharsku, ďalšie opatrenia sa uskutočnili v Chorvátsku, Rumunsku, Poľsku a Kolumbii.

Majstrovstvá sveta sa začali 11. júna v USA, Kanade a Mexiku a potrvajú do 19. júla. FIFA tvrdí, že návštevnosť zápasov prekonala historický rekord.

(reuters, lud)