|   2026-06-27 08:49:00

Politici poľskej opozície vrátia Ukrajine vyznamenania

Štyria politici poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) oznámili, že Ukrajine vrátia svoje štátne vyznamenania. Chcú tak podporiť prezidenta Karola Nawrockého v spore medzi Varšavou a Kyjevom o vojnovú históriu.

Vyznamenania vracajú bývalý minister obrany Mariusz Blaszczak, bývalý minister zahraničných vecí Zbigniew Rau, poslanec Marek Kuchcinski a europoslanec Adam Bielan. Trojica politikov PiS napísala, že ide o prejav úcty k obetiam masakru na Volyni, lojality voči prezidentovi a protest proti postupu ukrajinských elít.

Bielan zdôraznil, že jeho krok nie je namierený proti ukrajinskému ľudu. Podľa neho treba Ukrajinu naďalej podporovať v boji proti Rusku, pretože „nepriateľ je v Moskve“.Podobný krok už vo štvrtok oznámil líder PiS Jaroslaw Kaczynski.

Krízu vo vzťahoch oboch krajín vyvolalo rozhodnutie Zelenského pomenovať vojenskú jednotku po „Hrdinoch Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA)“. UPA sa počas druhej svetovej vojny podieľala na masakroch civilistov, predovšetkým Poliakov. Spor vyústil až do odobratia Radu Bielej orlice, najvyššieho poľského štátneho vyznamenania. Zelenskyj ho získal v roku 2023.

(tasr, lud)