Austrálske deti zákaz sietí obchádzajú, krajina zdvojnásobí sankcie
Austrálsky premiér Anthony Albanese oznámil, že vláda zdvojnásobí maximálnu pokutu pre technologické giganty, ktoré nedodržiavajú prelomový zákaz používania sociálnych médií deťmi do 16 rokov. Maximálna sankcia za systematické ignorovanie pravidiel sa zvýši zo 49,5 milióna na 99 miliónov austrálskych dolárov.
Okrem finančných postihov štát posilní právomoci internetového regulátora, ktorý bude môcť od platforiem i tretích strán (napr. obchodov s aplikáciami) vynútiť dôkazy o ich postupoch pri overovaní veku. Úrady momentálne vyšetrujú päť platforiem vrátane Instagramu, Facebooku, YouTube a Snapchatu.
K tomuto kroku Austrália pristupuje po množiacich sa dôkazoch, že doterajší šesťmesačný zákaz mal na správanie tínedžerov iba minimálny vplyv. Podľa štúdie zverejnenej v British Medical Journal až 85 percent Austrálčanov vo veku 12 až 15 rokov sociálne siete aktívne využívalo aj tri mesiace po zavedení legislatívy.
Aj keď bolo deaktivovaných alebo obmedzených viac ako päť miliónov účtov, neplnoletí zavedené mechanizmy (ako overovanie cez selfie či falošné čestné vyhlásenia o veku) s ľahkosťou obchádzajú.
Ministerka komunikácií Anika Wellsová obvinila firmy, že robia len absolútne minimum. Austráliou inšpirovaný globálny trend obmedzení pre mládež pozorne sleduje aj Británia, zatiaľ čo platforma Reddit sa pokúša austrálsky zákaz zrušiť súdnou cestou s odvolaním sa na slobodu prejavu.
(reuters, max)