Raši na parlamentnom samite NATO potvrdí členstvo Slovenska
Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas) odcestuje v nedeľu 28. júna do tureckého Istanbulu, kde sa v pondelok 29. júna zúčastní na treťom parlamentnom samite Severoatlantickej aliancie (NATO). Vo svojom plánovanom prejave potvrdí jednoznačné ukotvenie Slovenska v NATO a poukáže na rastúce domáce investície do modernizácie vlastných obranných kapacít, ktoré majú krajinu pripraviť na potenciálne scenáre globálnych bezpečnostných kríz.
Raši plánuje apelovať na dôležitosť parlamentnej diplomacie, potrebu hľadania mierových riešení a využije podujatie aj na rozvoj bilaterálnych vzťahov s medzinárodnými partnermi.
Súčasné medzinárodné prostredie prechádza podľa predsedu parlamentu najhlbšou krízou od konca studenej vojny, pričom svet čelí konfliktom a strate autority globálnych inštitúcií. Šéf parlamentu zdôraznil mimoriadnu naliehavosť dialógu na parlamentnej úrovni, keďže v období neistoty a rizika rozširovania konfliktov sú to práve národné parlamenty, ktoré schvaľujú obranné rozpočty.
Istanbulské stretnutie nadväzuje na predchádzajúce samity vo Washingtone (2024) a v Bruseli (2025), pričom priamo voleným zástupcom občanov poskytuje zásadný priestor na diskusiu o kolektívnej bezpečnosti a obrannej politike.
(tasr, max)