Maďarská jadrová elektráreň znížila výkon pre teplý Dunaj
Maďarská jadrová elektráreň Paks znížila výkon jedného zo svojich štyroch reaktorov pre vysokú teplotu vody v Dunaji počas rekordnej vlny horúčav. Prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť MVM, v sobotu oznámil, že výkon tretieho reaktora znížili o 243 megawattov.
Ranné meranie ukázalo, že teplota chladiacej vody pod elektrárňou dosiahla 29,7 stupňa Celzia. Tým prekročila intervenčný limit 29,5 stupňa. Podľa maďarských predpisov musia teplotu vody pod elektrárňou pravidelne kontrolovať vždy, keď teplota Dunaja presiahne 25 stupňov Celzia.
Inžinieri začali výkon tretieho reaktora znižovať v sobotu popoludní. Odborníci elektrárne majú v nedeľu dopoludnia vykonať ďalšie merania a podľa ich výsledkov rozhodnú o prípadných ďalších krokoch.
Maďarský minister energetiky István Kapitány uviedol, že domácnosti by zníženie výkonu elektrárne nemali pocítiť. Už skôr však vyzval obyvateľov, aby v podvečerných hodinách obmedzili spotrebu elektriny a pomohli tak znížiť záťaž siete.
(reuters, lud)