Ročný odbyt áut v USA môže do roku 2040 klesnúť o dva milióny
Predaj áut na americkom trhu by sa podľa konzultačnej firmy Bain&Company mohol do roku 2040 znížiť o viac ako dva milióny kusov ročne.
Dôvodom je klesajúca pôrodnosť, zmeny správania, vysoké ceny áut a rastúca ponuka dopravných alternatív. Podľa analytikov to naznačuje budúcnosť, v ktorej budú automobilky tvrdo súťažiť o klesajúci počet zákazníkov.
Polovica 16-ročných Američanov v súčasnosti nemá vodičský preukaz, pričom v rokoch 1966 až 1984 ho malo takmer 70 percent obyvateľov USA v tomto veku, povedal analytik Mark Gottfredson.
Kým v prvom štvrťroku 2021 bol podiel Američanov vo veku 18 až 34 rokov na celkovej registrácii nových áut na úrovni 12 percent, do polovice roku 2025 ich podiel klesol na necelých 10 percent, konštatovala firma S&P Global Mobility.
Firma AutoForecast Solutions očakáva, že predaj nových automobilov v USA zostane do roku 2033 relatívne stabilný na úrovni okolo 16 miliónov.
„Mladší ľudia s väčšou pravdepodobnosťou využijú Uber alebo Lyft, keď niekam idú,“ konštatoval viceprezident firmy Sam Fiorani. „Stále vidíme skupiny mladých ľudí, ktorí radi šoférujú a chcú nové auto, ale menej z nich si ho môže dovoliť,“ dodal.
Ak sa robotaxíky stanú v nasledujúcich 15 rokoch široko dostupnými a budú cenovo prijateľné, podiel Američanov s vodičským preukazom by mohol podľa Bain&Company klesnúť približne o dva až tri percentuálne body na úroveň 85 percent.
(tasr, sak)