Krajský súd: Podozrenia vyšetrovateľov NAKA voči tímu Santusovej boli oprávnené, zákon neporušili

Radko K. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry, ilustračný záber. Foto: Jakub Kotian/TASR

Štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry z tímu Očistec a dočasného šéfa úradu inšpekčnej služby prepustil bratislavský krajský súd z vyšetrovacej väzby 1. októbra. Teraz krajský súd v Bratislave kritizuje nedostatky v postupoch prokurátora aj okresného súdu, ktorý päticu mužov poslal do väzby.

Podozrenia elitných vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu, Pavla Ďurka, Milana Sabotu a Štefana Mašina boli voči tímu vyšetrovateľky Diany Santusovej na policajnej inšpekcii vážne a oprávnené. To, že sa vyšetrovatelia NAKA medzi sebou rozprávali o tom, ako budú postupovať pri vyšetrovaní podozrení, nie je podľa senátu krajského súdu nič protiprávne. Píše o tom vo svojom uznesení senát krajského súdu v Bratislave, na ktoré sa odvoláva portál Aktuality.sk.

Všetky tri sudkyne bratislavského krajského súdu sa zhodli, že stíhanie vyšetrovateľov NAKA nie je v poriadku.

Krajský súd obvinených vyšetrovateľov prepustil na slobodu a policajti sa vrátili naspäť do práce. Policajný prezident Štefan Hamran nevidí dôvod postaviť ich mimo službu. Krajská prokuratúra v Bratislave, ktorá prípad dozoruje, môže po kritike zo strany krajského súdu zrušiť obvinenia, ale aj nemusí.

Krajský súd v uznesení konštatuje, že dôkazy predložené proti vyšetrovateľom NAKA sú nedostatočné. Senát navyše tvrdí, že kľúčového svedka, ktorého svedectvo dostalo obvinených do vyšetrovacej väzby, spochybňujú samotné odposluchy rozhovorov medzi vyšetrovateľmi. Z nich podľa súdu nevyplýva podozrenie z páchania trestnej činnosti.

Reálny dôvod na vyšetrovanie

Pätica policajtov je obvinená z toho, že chceli v lete 2021 vyšetrovať podozrenia voči ľuďom z policajnej inšpekcie. Dôvodom bolo, že mali informácie, že časť inšpekcie chce vyšetrovateľov NAKA zdiskreditovať a odstaviť ich od vyšetrovania veľkých káuz, ako Očistec, Judáš, Božie mlyny a ďalších.

Podľa portálu inšpekcia nahrávala rozhovory vyšetrovateľov NAKA priamo v ich kanceláriách, keď policajti plánovali práve vyšetrovanie ľudí z inšpekcie. Prepísané rozhovory sa potom stali hlavným dôkazom o údajnom manipulovaní. V polovici septembra inšpekcia zadržala štyroch vyšetrovateľov a jedného policajného funkcionára. Obvinili ich z marenia spravodlivosti a zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Z prepisov odposluchov vyplýva, že skupina policajtov sa radila o detailoch ďalšieho postupu pri vyšetrovaní a policajná inšpekcia to vnímala ako trestné. Krajský súd v Bratislave má však úplne opačný názor a pripúšťa, že obvinení mali skutočne operatívne poznatky o možnej trestnej činnosti ľudí z inšpekcie, a preto ich chceli vyšetrovať.

Senát v uznesení k veci konštatuje, že „možno vylúčiť, že si obvinení skutok účelovo vymysleli, vyfabulovali a predstierali, že sa možno stali udalosti, ktoré sa v skutočnosti s istotou pre nich nestali“.

Navyše krajský súd uviedol, že dozorový prokurátor prípadu Juraj Chylo, ktorý písal návrh na vzatie pätice policajtov do väzby, vôbec neuviedol, ktoré skutočnosti z odposluchov považuje za protiprávne.

Sudca okresného súdu Juraj Kapinaj, ktorý policajtov v septembri poslal do väzby, podľa uznesenia nekriticky prebral názor prokurátora. Okrem toho tvrdil, že jeden z obvinených policajtov sa k trestnej činnosti pridal a tým usvedčil ostatných, aj keď to nebola pravda. Policajti potvrdili len snahu vyšetrovať policajtov z inšpekcie, ale odmietli, že by sa dopustili niečoho protiprávneho. Teraz to potvrdil aj senát krajského súdu.


Ďalšie články
Ukrajina prestala na Slovensko prepravovať ruskú ropu od Lukoilu

Ukrajina prestala na Slovensko prepravovať ruskú ropu od Lukoilu

Ukrajina prestala prepravovať ropu od ruského dodávateľa Lukoil. Zastavenie dodávok ropy, ktorú odoberala aj bratislavská rafinéria Slovnaft, potvrdilo ministerstvo hospodárstva. "Podľa údajov od spoločnosti Transpetrol dodávky ruskej ropy na Slovensko neboli zastavené. Problém je, podľa informácií od spoločnosti Slovnaft, s dodávkami od konkrétneho dodávateľa (spoločnosť Lukoil), ktorý bol na Ukrajine…