Stredoveké bojisko ako drsný novodobý šport – aj o tom je Bitka národov

Oceľ, pot a krv. Aj tak by sa dalo opísať športové zápolenie podľa historických reálií. Športovci, či skôr novodobí bojovníci, ktorí v stredovekej výzbroji bojujú skutočne naplno, určite zaujmú nejedného človeka. Vrcholom tohto športu sú de facto majstrovstvá sveta známe ako Bitka národov.

122529554_10158823650554044_8227711640695645894_o

Bitka národov nie je len iný názov pre bitku pri Lipsku, v ktorej bol v roku 1813 porazený Napoleon. Pod týmto názvom je známy aj šampionát takzvaných buhurtov či historických stredovekých bitiek (HMB – historical medieval battles), ktorý sa koná každoročné od roku 2009.

Pokiaľ vám prídu dnešné populárne športy, ako futbal či hokej, príliš pokojné a nekonfliktné, alebo vám u športovcov chýbajú stredoveké brnenia a zbrane, tak bude HMB a Bitka národov (anglicky Battle of the Nations, BOTN) niečo pre vás.

Neočakávajte však scénické duely bojovníkov alebo výpravno-divadelné vystúpenia historických skupín. Tieto boje fungujú bez scenára a ako správny šport sa riadia len súborom pravidiel a bezpečnostných zásad, v rámci ktorých sa môžu zúčastnení mydliť hlava nehlava.

Športovci sú vyzbrojení plnohodnotným oceľovým brnením a (tupými) zbraňami, ktoré musia čo najbližšie pripomínať alebo kopírovať historické reálie. S malými výnimkami je možné útočiť na každú časť tela, pričom je dovolené používať aj zápasnícke chvaty či nárazy celým telom.

Slovenská HMB družina. Foto: HMB Slovakia

Bojujú aj Slováci

Bitka národov ako šampionát HMB sa prvýkrát konal v roku 2009 na Ukrajine v meste Chotyn. Následne sa rozšíril po celej Európe a odvtedy sa Bitka národov odohrávala aj v Španielsku, vo Francúzsku, v Česku či v Chorvátsku.

V roku 2012 mala na šampionáte vo Varšave premiéru aj slovenská družina, ktorá našu vlasť zastupovala ešte ako „nebojujúci“ tím. „Čiže sme sa tam boli hlavne pozrieť, odpozerať, čo a ako funguje, čo všetko nás čaká, aby sme sa mohli aktívne zapojiť do bojov už nasledujúci ročník 2013,“ uviedla pre Štandard organizácia HMB Slovakia.

O rok neskôr už nastúpila trojica Slovákov po boku českého tímu v plnohodnotnom bojovom zložení. Rok nato sa podarilo poskladať čisto slovenskú skupinu, ktorá sa mohla zúčastniť týchto majstrovstiev sveta v historických bojových športoch. Minimálna veľkosť tímu je 8 bojovníkov, maximálna 50.

„Počet aktívnych členov sa neustále mení, ale stále sú to malé čísla. Podmienkou súťaženia je plne funkčná zbroj, ktorej nadobudnutie je časovo náročné, neraz trvajúce aj viac ako rok. Takže je to zatiaľ šport pre skutočne odhodlaných ľudí,“ vysvetľuje organizácia. Bojovníci si svoje aktivity financujú skoro výlučne sami, menšiu pomoc predstavujú 2 percentá z daní pre združenie HMB Slovakia. Spolupráca so štátom tu zatiaľ nejestvuje.

Domáce úspechy

V rokoch 2014 a 2015 sa podarilo Slovákom postúpiť zo skupinovej fázy Bitky národov, okrem toho však slávili úspech aj v iných súťažiach HMB. Za zmienku stojí bronzová medaila z turnaja 5 vs. 5 v Jemniciach v Čechách či organizácia HMB turnajov na hrade Krásna Hôrka v rokoch 2013 až 2015.

Pár Slovákov pôsobí aj v zahraničných tímoch. „S hrdosťou môžeme prezradiť, že úradujúcim majstrom sveta v super ťažkej váhe organizácie WMFC je práve Slovák pôsobiaci v anglickom veľúspešnom klube White company,“ dodáva HMB Slovakia.

Na Slovensku sa v súčasnosti tento šport koncentruje okolo dvoch centier – v Bratislave, kde funguje nový klub Bratislavská železná kompánia, a na severe Slovenska, kde je v okolí Martina a Dolného Kubína tiež viacero bojovníkov HMB.

„Celkovo badať na Slovensku vzostup záujmu o plnokontaktné bojové zápolenie v zbroji. Hlavným lákadlom v HMB je možnosť zápasiť aj na medzinárodnej úrovni, či už vo forme profesionálnej klubovej ligy alebo majstrovstiev sveta. Radi v našich radoch uvítame „novú krv“,“ dodáva združenie.

Desiatky národov, stovky bojovníkov

V rámci Bitky národov existuje mnoho kategórií, v ktorých môžu bojovníci súťažiť. Viacero bojov je vo forme jeden na jedného s presne určenými zbraňami, napríklad meč a štít či dlhý meč. Funguje tu aj takzvaný triatlon, teda tri zápasy s odlišnými zbraňami.

Väčším lákadlom pre divákov sú však zrejme skupinové bitky, ktoré sa dejú vo formáte 5 na 5, 12 na 12 a viac bojovníkov. V roku 2019 sa prvýkrát odohrala aj veľká bitka 300 bojovníkov (150 vs. 150), v ktorej bojovalo skoro 40 národných družín pod 11 vlajkami.

Aj keď sa dbá na historickosť, je zaujímavé sledovať napríklad Číňanov, Američanov alebo Mexičanov v stredovekých európskych brneniach. Záber Bitky národov je skutočne svetový, aj keď najväčšiu popularitu má prirodzene na starom kontinente.

V tomto roku sa pre všeobecnú pandémiu šampionát nekonal, takže najbližšia súťaž bude až v budúcom roku. Možnosť hostiť Bitku národov získalo Rumunsko a konať sa bude 1. až 4. júla 2021 v meste Veľký Varadín (Oradea).


Od januára penzie čakajú zmeny. Keď sa valorizujú dôchodky, Sociálna poisťovňa prepočíta zásluhovú výšku penzie poberateľa minimálneho dôchodku. Ak zásluhová renta prekročí minimálnu hranicu, dôchodcovi poisťovňa prestane posielať minimálny dôchodok a začne vyplácať ten zásluhový.
Prejsť na článok