Povinné očkovanie vyvolalo v Rakúsku prekvapivý pohyb. Konajú sa najmasovejšie demonštrácie a protesty za dlhé roky, prudko sa zmenila mediálna scéna a cirkev sa stala oázou slobody bez segregácie. Z Rakúska píše Martin Leidenfrost.
Po tom, čo Rakúsko ako prvá krajina zaviedlo lockdown pre neočkovaných, oznámila rakúska vláda, že zavedie ako prvá západná demokracia od 1. februára povinné očkovanie pre celé obyvateľstvo. Kým lockdown pre neočkovaných našiel v susedných štátoch rýchlo svojich napodobňovateľov – medzi nimi bolo aj Slovensko –, nenašla sa zatiaľ iná vláda, ktorá by nasledovala Rakúsko s povinným očkovaním.
Vďaka tomu, že Rakúsko pristúpilo k takému radikálnemu kroku, ho majú v ústach takmer všetci. Na jednej strane nachádza rakúska cesta veľa pochopenia, od bavorského a bádensko-württemberskeho premiéra cez stranu Zelených v Nemecku až po Natašu Holinovú a Petra Schutza na Slovensku. Na druhej strane vládne strach, že takýto nátlak polarizuje spoločnosti spôsobom, že reálne hrozí násilie na uliciach.
Autor týchto riadkov je Rakúšan žijúci v Rakúsku. Pokúsim sa priblížiť vám, čo urobilo povinné očkovanie v mojej krajine.
Najskôr zhrnutie odpovede: Po prvé, bezohľadné zaobchádzanie s neočkovanou tretinou obyvateľstva viedlo k tomu, že miera zaočkovanosti skočila počas jedného mesiaca zo 66 na 70 percent. V posledných dňoch sa nárast spomalil.
Po druhé, v Rakúsku vypukli najväčšie demonštrácie za dlhé roky, vzťahy medzi očkovanými a neočkovanými sú na bode mrazu. V priebehu zopár dní sa navyše vyfarbila a pretransformovala mediálna scéna.
Po tretie, o pozitívne prekvapenie sa postarala v pandémii inak tak často zlyhávajúca rakúska cirkev – neaplikuje segregračnú politiku štátu, omše sú aj počas aktuálneho lockdownu prístupné pre všetkých.
A teraz po poriadku.
Reakcia Rakúšanov na nevídane hrubé zaobchádzanie s neočkovanými ukazuje, že sú vlastne ľahko ovládateľným národom. Vláda nariadila v priebehu len troch týždňov zavedenie povinnosti OTP certifikátu na pracovisku, vylúčenie neočkovaných z verejného života a oznámenie povinného očkovania – a mnohí sa išli rýchlo dať zaočkovať. Nárast z 66 na 70 percent zaočkovanosti, to si môže vláda pripísať ako svoj úspech. Naposledy sa nárast spomalil, očkovací skeptici majú ešte zopár týždňov na trucovanie, dá sa ale odhadnúť, že zaočkovanosť do 1. februára citeľne vzrastie a vláda plus-mínus dosiahne svoj cieľ.
Vláda pritom koná mimoriadne hrubo: Kancelár Alexander Schallenberg, nemajetný šľachtic s nosovou rečou, sa k občanom správa ako ku služobníctvu, prípadne ako k úžitkovým zvieratám („musíme zatiahnuť uzdu“), no zdá sa, že si tým v krajine aj mimo nej vydobyl istý rešpekt – už aj 70 percent Nemcov je za povinné očkovanie.
Tri štvrtiny Rakúšanov neverí Schallenbergovej vláde, veľká časť mienkotvorných novinárov ju ale odrazu vzala na milosť a celý november tlačili na povinné očkovanie. Ak už nič iné, získal si politický antitalent Schallenberg rešpekt novinárov. Keď sa vezme, že neočkovaným od 1. februára hrozí pravdepodobne pokuta vo výške už klasickej koronasadzby 3 600 eur alebo – v prípade nezaplatenia – štyri týždne väzenia, je tá poslušná reakcia drvivej väčšiny Rakúšanov dosť prekvapujúca. Národ so sebaúctou by takú vládu asi vyhnal. Analýza, že rakúska spoločnosť práve ukazuje svoj autoritársky charakter, sa vyskytuje takmer výlučne vo švajčiarskej tlači. V samotnom Rakúsku to neprekvapuje nikoho.
Odpor voči novým opatreniam určite nie je zanedbateľný. Rakúsko videlo minulú sobotu najväčšie demonštrácie za mnoho rokov, vo Viedni pochodovalo od 40 do 100-tisíc ľudí, no aj v 29-tisícovom mestečku Bregenz sa zmobilizoval 8-tisícový dav. Násilie ako v Holandsku našťastie nebolo, iba v Linzi sa mladíci pokúsili podpáliť policajné auto, pričom policajti len na mieste kontrolovali očkovacie preukazy. Vodca neočkovaných, nezaočkovaný predseda opozičnej strany Slobodných Herbert Kickl, prekonal za ten čas ľahký priebeh korony a víťazoslávne sa včera odfotil na prechádzke vo Viedenskom lese. Kickl má nateraz stabilizovaný, ba priam svorný elektorát okolo 20 percent – je ale viac ako nikdy vylúčený z dobrej spoločnosti. Ostatné strany ho unisono obviňujú, že svojím očkovacím skepticizmom môže za smrť veľkého počtu Rakúšanov. Žiadna politická sila s ním už nechce mať nič dočinenia.
Rakúske média sa dostali so svojím spravodajstvom o sobotňajších demonštráciách na nové dno. Urážali, obviňovali a zosmiešňovali demonštrantov. Prezentovali dve naozaj smiešne správy zo strany viedenských antivaxerov ako reprezentatívne výpovede o 40 až 100-tisícoch ľudí: V jednej správe sa demonštranti obávali, že policajná helikoptéra by ich mohla postriekať vakcínami, v druhej panikárili, že úradníci by mohli vyliezť spod poklopov kanálov a pichnúť im striekačku do nohy. Len Florian Klenk, šéfredaktor progresívneho týždenníka Falter, varoval kolegov, že nevidel na viedenskej demonštrácii len náckov a bláznov, ale aj znepokojujúco veľké množstvo úplne obyčajných ľudí. Aj Klenk pritom podporuje povinné očkovanie. Naprieč Rakúskom boli súčasníci demonštrácie vyhodení z práce, napríklad kameraman verejnoprávneho ORF, ktorý si na Facebooku uťahoval zo „zelených náckov“ v rakúskej vláde.
Keďže sa novinári všetkých verejnoprávnych, mienkotvorných a bulvárnych médií vyjadrujú otvorene v zmysle, že tretina alebo štvrtina obyvateľstva je odteraz odpísaná, nemajú neočkovaní v Rakúsku čo čítať. Majú na svojej strane iba súkromnú televíziu starnúceho majiteľa značky Red Bull Servus TV, slaboduché weby Slobodných a facebooky. Niekdajší junák rakúskych konzervatívcov, úspešný každodenný bloger Andreas Unterberger, obrátil svojou obhajobou vládnej koronapolitiky podstatnú časť svojej komunity proti sebe. Ľavicoví kritici si našli domov na novom webportáli zackzack.at, je to vidieť v komentároch čitateľov pod článkami, majú len tú smolu, že samotný vydavateľ, ľavicovo-populistický expolitik Peter Pilz, sám surovo bojoval za vylúčenie neočkovaných zo spoločnosti. V článkoch sa kritika očkovacieho nátlaku zatiaľ nevyskytuje.
Zaujímavým prípadom je nový bulvárny webdenník exxpress.at. Šéfredaktorom je Richard Schmitt, ktorý v minulosti viedol web najväčšieho bulvárneho denníku Krone vo vzájomne prospešnej symbióze s Facebookom dlhoročného predsedu pravicovo-populistických Slobodných HC Strachem. Keď Strache padol, lebo ožratý na Ibize presviedčal volavku, ktorú si pomýlil s ruskou oligarchickou dcérenkou, že by si mala kúpiť Krone a následne mu odtiaľ robiť propagandu, padol aj Schmitt. Rokoval so skrachovaným Strachem o spoločnom založení média, čo zrejme stroskotalo na nedostatku financií, takže založil s peniazmi podnikateľky z radov vládnucej Ľudovej strany niečo iné, „občiansko-liberálny“ exxpress. Cieľ projektu bol viac ako zreteľný: robiť propagandu Ľudovej strane, osobitne jej 35-ročnému mesiášovi Sebastianovi Kurzovi. Čítať sa to nedalo.
Nuž, ako čitateľ vie, v októbri padol aj kancelár Kurz. Exxpress Ľudovú stranu stále šetrí, no robiť reklamu strohému grófikovi Schallenbergovi, to plnokrvného novinára Schmitta už nebaví. Chce mať výtlak, miliónovú čítanosť. A objavil si miliónové publikum, osamelé, znevážené, zbavené svojich občianskych práv. Nezaočkovaní. V priebehu zopár dní exxpress zmenil svoju editoriálnu líniu a začal nahrávať nálade skeptikov očkovania.
Atmosféra v spoločnosti je vybičovaná. Už neexistuje fórum, kde by sa očkovaní a neočkovaní mohli s minimom vzájomnej úcty baviť. Existuje už len binárnosť očkovaný/neočkovaný. Veľa zlej krvi urobili médiá, osobitne verejnoprávna ORF a (tradične mastnými vládnymi inzerátmi dotované) bulvárne plátky Krone a Österreich. V boji proti antivaxerským dezinformáciám sa neštítili šíriť hoaxy. V kľúčových hodinách, keď vláda a hajtmani rozhodovali, či vyhlásia alebo nevyhlásia lockdown a povinné očkovanie, priniesli správu o mŕtvole, ktorá vraj bola odstavená na chodbe hornorakúskej nemocnice v dôsledku preplnenia márnice. Správa to bola od začiatku čudná: Bol tam len titulok, neexistovali žiadne detaily, žiadna fotografia, dokonca nebolo známe, v akom meste sa to malo stať. Správa o mŕtvole na chodbe nikde nebola verifikovaná, no vyvíjala v tých kľúčových hodinách tlak a vplyv.
Hlavnú vinu na polarizácii nesie nový kancelár Schallenberg. Keď sa epidemická situácia prudko zhoršovala, nemal v sebe tú veľkosť vysvetliť, že vláda spravila zanedbávaním tretej dávky ťažkú chybu, a už vôbec nemal veľkosť priznať, že vakcíny jednoducho nesplnili všetky nádeje. Dal prednosť eskalácii a hodil vinu za lockdown výlučne na očkovaných. Väčšina Rakúšanov mu ten naratív očividne žerie a menšina je ponížená. Väčšina tej menšiny roztrpčene mlčí, no menšina v menšine sa cíti odvtedy byť v odboji proti (citát Kickl) „diktatúre“.
Ten odpor tak skoro neutíchne. Najviac znepokojuje politicko-médiálny mainstream odpor v maličkom východoštajerskom mestečku Gleisdorf: Pravidelne, najmä v piatky a v soboty, chodia tisícky väčšinou bežných ľudí na fakľové sprievody. Ani mnohí demonštranti netušia, kto tie sprievody v tme vlastne organizuje. Je im to aj jedno, chcú vyjadriť svoj nesúhlas, niektorí pricestujú aj zďaleka. Gleisdorfské fakľové sprievody sú stále väčšie a väčšie.
Zo slovenskej perspektívy sa to možno javí ako bizár, že sa krajina so špičkovým zdravotníctvom, závideniahodným počtom lôžok na JIS a predsa len slušnou dvojtretinovou zaočkovanosťou prepadne do takej mizérie a do tvrdého adventného lockdownu. Tí, ktorí to myslia so svojou krajinou zle, nech sa vydajú na rakúsku cestu.
Aby sme neupadli duchom úplne, pozrime sa ešte na rakúsku cirkev. Tá si vyslúžila v ostatných lockdownoch kritiku, keď dobrovoľne prevzala štátne opatrenia a iniciatívne zavrela svoje chrámy na dlhé mesiace. Teraz si zaslúži pochvalu – cirkev tentoraz nenapodobňuje štátnu politiku segregácie. Otcovia biskupi vyhlásili pre náboženský život prekvapivo veľkorysé pravidlá: Na omši treba nosiť respirátor, no od bežných veriacich nevyžadujú ani certifikát OTP. Omše v Rakúsku sú, omše sú pre všetkých, bodka.
Keďže kostolný režim počas lockdownov v Rakúsku na rozdiel od Slovenska nie je témou veľkej verejnej debaty, môžeme len hádať, čo viedlo otcov biskupov k tomuto rozhodnutiu. Možno si uvedomili, že s prípadným trestaním neočkovaných by nielen hrozilo ďalšie rozdelenie cirkvi, no k tomu ešte aj jej praktické znefunkčnenie. Katolícki veriaci, čo sa nechcú dať zaočkovať, sú určite v menšine, nemusí to ale platiť pre tvrdé jadro aktívnych farníkov, ktorí udržiavajú farnosti pri živote. Práve medzi týmito hlboko veriacimi sú mnohí, ktorí vakcínam neveria. To nebudú tí, ktorí vykrikujú na námestiach, niektorí radšej na verejnosti o téme mlčia alebo sa snažia utajovať svoj očkovací status.
Nech je to akokoľvek, v tejto chvíli platí, že kostol je v Rakúsku pomaly posledným miestom, kde sa neuplatňuje segregácia a vylučovanie nezaočkovaných ľudí. V dobe, keď sa rakúsky kostol stane oázou slobody a rovnosti, môže byť človek dokonca hrdý na svoju cirkev.