Zamestnanci Slovenskej národnej galérie (SNG) by mali podľa ministerstva kultúry zvážiť, či hromadná výpoveď prispeje k stabilite inštitúcie.
„SNG je významnou kultúrnou inštitúciou, avšak jej fungovanie nie je neoddeliteľne spojené s konkrétnymi jednotlivcami,“ upozornila vedúca oddelenia komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská. „Ministerstvo kultúry je pripravené zabezpečiť kontinuálny chod galérie aj v prípade, že niektorí zamestnanci využijú svoje právo a podajú výpoveď,“ dodala.
Ministerstvo zároveň verí, že spory je možné riešiť v rámci vzájomného rešpektu a transparentnej komunikácie. V tejto súvislosti tiež odmieta tvrdenia o zasahovaní do odbornej autonómie SNG.
„Považujeme ich za neodôvodnené a zavádzajúce a ich šírenie vnímame ako pokus destabilizovať situáciu v tejto významnej kultúrnej inštitúcii,“ vyhlásila Bačinská zdôrazňujúc, že chod SNG riadi vedenie inštitúcie a všetky zmeny organizačnej štruktúry alebo personálne rozhodnutia sú v kompetencii povereného generálneho riaditeľa SNG.
Do hromadnej výzvy na ochranu SNG sa zapojilo 177 zamestnancov galérie. Požadujú zachovať odborné pozície a garanciu transparentnosti procesov, rovnako kontinuitu projektov vrátane pozícií senior kurátorov a riaditeľky marketingu. Vyzývajú zastaviť účelové zásahy do organizačnej štruktúry a prepúšťanie odborníkov.
Apelujú na to, aby na čele inštitúcie stál kompetentný človek so skúsenosťami s riadením štátnych inštitúcií, otvorene komunikujúci a pred osobnými záujmami uprednostňujúci prospech SNG.
Svoje požiadavky sformulovali i v liste adresovanom ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS). Ak sa ich požiadavky nesplnia, zvažujú podať hromadné výpovede v januári 2025.
(tasr)