Nemecká polícia kontrolovala odstupy na proteste veľkými pravítkami. Video z toho dobýja internet

Foto: Twitter

Nemecká polícia kontrolovala na sobotnom zhromaždení proti pandemickým reštrikciám rozostupy ľudí palicami. Pred ich použitím varovala už pred týždňom. Video z tejto podivnej situácie si za niekoľko hodín pozreli milióny ľudí.

Dodržiavanie rozostupov patrí medzi hlavné odporúčania autorít v zápase s koronavírusom. Vzdialenosti o dĺžke meter, meter a pol či dva metre sa však príliš nekontrolujú, a ak aj áno, väčšinou sa tak robí takpovediac od oka.

Iným prípadom je nemecká polícia, ktorá na kontrolu dodržiavania potrebnej vzdialenosti obdržala meter a pol dlhé palice. Video z ich požívania sa v týchto hodinách stáva doslova virálnym hitom a pozrelo si ho už viac ako 2,3 milióna twitterových používateľov.

Na zhruba 20-sekundovom zázname vidno niekoľkých príslušníkov polície, ako prechádzajú medzi protestujúcimi obyvateľmi, pričom policajt stojaci najbližšie pri kamere palicu aj skutočne prikladá medzi účastníkov a kontroluje dodržiavanie nariadenia.

Je 148 centimetrov primálo?

Kuriózne zábery zverejnil napríklad portál Newsweek, avšak zrejme nesprávne informuje, že pochádzajú zo zhromaždenia uskutočneného v severonemeckom prístavnom meste Hamburg.

Podľa tvrdenia používateľky, ktorá záznam zverejnila, si totiž týmto spôsobom muži zákona pomáhali vo finančnom srdci Európy, vo Frankfurte. Presnejšie na proteste, ktorý sa uskutočnil v sobotu.

To by korešpondovalo s oznamom miestnych denníkov Frankfurter Neue Presse či Frankfurter Rundschau, ktoré referujú o zhruba 200-člennom proteste odporcov povinného očkovania a pandemických opatrení na tamojšom námestí Rathenauplatz.

Vo videu tiež vidieť meracie palice, ktorých používanie avizovala frankfurtská polícia na svojom oficiálnom twitterovom účte týždeň predtým pred podobnou demonštráciou.

O Frankfurte ako o dejisku bizarnej situácie píše aj britský portál Daily Mail.

Novinka? Nie tak celkom

Je však nutné dodať, že nejde o úplne novú prax. Zábery nemeckej polície, ako skladacím metrom meria vzdialenosť medzi dvomi ľuďmi na lavičke v parku, sa objavili už v prvotných fázach pandémie v apríli 2020. Informoval o nich napríklad Berliner Kurier.

Krajinský predseda policajného odborového zväzu v Bavorsku Jürgen Köhnlein tiež žartoval, že by mohli policajtov vybaviť alpakami, aby potrebu dodržiavať rozostupy pochopili aj tí najtvrdohlavejší ľudia. Práve týmto druhom lamy totiž potrebnú 1,5-metrovú vzdialenosť vtedy deťom ilustrovalo ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie články od Tomáš Dugovič
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.