Rozprávali sme sa o Európe, Talibane a očkovaní. Zistil som, že existuje téma, kde sa aj progresívec zhodne s Talibom.
Piatok večer v ošarpanej kancelárskej budove v širšom centre Solúna. Vonku sa nadobro zastavila doprava, vo vnútri sa tlačia žiadosti o azyl do USA a Kanady. „S týmito utečencami je všetko inak,“ hovorí Dina Rokićová, hlavná administratívna pracovníčka mimovládky Elpida Home, rodáčka z Belehradu, ktorá tu uviazla po štúdiu v Grécku a medzitým už rozpráva po anglicky ako rodená Američanka. O ostatných migrantov sa stará rozsiahla grécka byrokracia, o týchto 300 nedávno evakuovaných príslušníkov afganskej elity len Elpida Home. Mimovládka, ktorá bola založená americkým politikom, demokratom a aktivistom Amedom Khanom, blízkym súputníkom Billa Clintona, musí napríklad zariadiť doočkovanie vysokopostavených utečencov západnými vakcínami – sú totiž očkovaní indickými vakcínami, ktoré žiadna krajina Západu neuznáva.
Týchto 300 Afgancov, ktorých americké služby až v novembri evakuovali z Afganistanu, boli podľa Rokićovej všetci na zozname smrti Talibanu. Polovica z nich odvtedy hybernuje v Solúne, polovica v Aténach. Medzi nimi je mnoho poslankýň a sudkýň. Pre Rokićovú je zábavné sa na to pozerať, užíva si pohľad na to, ako starí politickí rivali musia teraz žiť spolu v Solúne. Vraj sa neustále hádajú, obviňujú sa navzájom z korupcie, ak nie rovno z vlastizrady. Týchto 300 je preto v Grécku, lebo konzervatívna grécka vláda, ktorej proimigrační aktivisti vyčítajú nelegálne pushbacks migrantov v Egejskom mori, chce „vyzerať dobre“. Gréci tým veľa neriskujú, niektoré krajiny Západu sľúbili Talibanom v auguste zvrhnutým vladárom azyl. Azylové konanie prebieha podľa Rokićovej rýchlo. O dva alebo tri mesiace by už mohli žiť vo svojich cieľových krajinách. V Grécku nikto z nich nezostane. Bývajú tu ako hostia v hoteloch.
V konferenčnej miestnosti ma čaká najvyššie postavený z týchto 300 utečencov, Mohibullah Samim. Prívetivý päťdesiatnik bol v Kábule vydavateľom časopisu, potom guvernérom provincie Paktik a naposledy ministrom pre pohraničné a kmeňové záležitosti. Chcem s ním hovoriť o Európe. Je tu len „25 dní“, nikdy predtým do Európy nevkročil. Keďže v minulosti už navštívil Dubaj a Tadžikistan, pohľad na nezahalené ženy vraj považuje za „normálny“. O gréckej kríze mu v Solúne dačo porozprávali, „na ulici ale nemám pocit, že sa nachádzam v krajine s ekonomickými problémami“. V Afganistane je bieda podľa neho vidieť, „milióny ľudí hladujú“. O Grékoch sa vyjadruje, že sú k nemu „láskaví“. V jeho slovách je mnoho zdvorilosti a poďakovania. Možno aj preto, že ako utečenec je závislý od milosrdenstva Západu.
Rozhodne odmieta spoluúčasť Európy na návrate Talibanu: „EÚ nám len pomohla, ekonomicky, s ľudskými právami, dokonca aj s výstavbou. Zodpovednosť nesú afganskí ľudia a vláda.“ – „Mali ste vo vláde skorumpovaných kolegov?“ – „Samozrejme, bolo tam veľa korupcie.“ – „Čo je vlastne úlohou ministra pre kmeňové záležitosti?“ – „Bol som niečo také ako posol ľudu vo vláde. Ľudia sa na mňa mohli nepretržite obracať.“ Zdôrazňuje, že bol zodpovedný za všetky kmene žijúce v Afganistane, čiže za celú krajinu. Trochu ma irituje, keď tento etnický Paštún opakovane tvrdí, že Paštúni tvoria „60 percent“ celkovej afganskej populácie. Podľa všetkých dostupných odhadov je Paštúnov v Afganistane totiž 38 až 42, nanajvýš 50 percent. Pýtam sa ministra pre všetky kmene, či môže v Afganistane fungovať demokracia. Odpovedá: „S dobrým manažmentom a dobrým tímom áno.“ Čo ale nebol prípad vlády, v ktorej sedel aj on.
Rozprávame sa o jeho každodennom živote. Mierna zima v Solúne mu vyhovuje. Chodí na prechádzky a „keďže v hoteli nie je posilňovňa“, trochu si aj zabehá. Na piatkové modlitby by potreboval mešitu, zatiaľ ale žiadnu nenašiel.
S kresťanmi doteraz nemal dočinenia, v Afganistane za celý život ani jedného nespoznal. Vianoce pozná z internetu a z pouličnej solúnskej výzdoby „a páčia sa mi“. Príjemný, vôbec nie šedivý pán sa venuje politike aj v exile, ale zjavne nekoordinovane, na vlastnú päsť: brojí proti Talibanu, ktorý označuje za organizáciu sebeckých vrahov a za moslimov, ktorí sa nesprávajú ako moslimovia. Kvôli podpore Talibanu žiada bojkot Pakistanu všetkými štátmi sveta. Dobre vie, že je to jeho osobné prianie a nemá najmenšiu šancu na realizáciu.
Z jeho ôsmich detí – „v Afganistane sme takí“ – sú v Solúne len tri. Od pádu Kábulu sa skrýval v kábulskom byte jedného syna, teraz chce dostať von z Afganistanu aj všetky ostatné deti. Podľa Samima je bezprostredne ohrozených 500-tisíc Afgancov. Keby si mohol vybrať, išiel by do Nórska alebo Nemecka, pretože tam má príbuzných a pretože jedného z jeho šiestich zaťov pravdepodobne prijmú v Nemecku vďaka práci pre Nemcov. Aj Rakúsko, ktoré pozná pod francúzskym menom Autriche, sa mu pozdáva, tam má tiež príbuzného, len zabudol, kde presne. O skutočnosti, že práve Rakúsko má najväčšiu afganskú komunitu v kontinentálnej Európe, už počul.
Rozhovor mal byť krátky, ale keďže predvianočná megazápcha vonku prekazí Belehradčanke a ostatným všetky plány na večer, môžem sa s afganským exministrom rozprávať neobmedzene dlho. Samim nakoniec odpovedá priamo v angličtine, ktorá nie je o nič horšia ako angličtina jeho mladého afganského „tlmočníka“, ktorého si priviezol z hotela. Aj ku mne sa vyjadruje veľmi zdvorilo: „I look you and I am so happy.“
Pýtam sa ho ešte na pandemickú politiku. Z tlmočenia vypočujem, že slovíčko lockdown sa dostalo aj do paštčiny. V júli, teda tesne pred víťazstvom Talibanu, zaviedla jeho vláda „50-percentný lockdown“ – vo veľkých mestách museli všetci nad 50 rokov zostať doma. Keď spomeniem očkovanie, ktoré rozdeľuje Európu aj kresťanov ako žiadna iná téma, nechápavo sa na mňa pozrie. „Ale očkovanie je veľmi potrebné!“, volá prekvapene, „aj Taliban ho povoľuje“. Hoci z afganského ministra kmeňových záležitostí srší nenávisť k Talibanu z každého póru – v očkovaní sa s nimi zhodne.
Zdá sa, že sú veci, kde môžu progresívni liberáli obdivovať aj Afganistan.