Britský reťazec reaguje na vysokú infláciu. Zákazníkom bude predávať potraviny na splátky

Na pochmúrny ekonomický výhľad sa dá reagovať ústretovo, nech podnikáte v akejkoľvek sfére. Ukázala to britská sieť supermarketov, ktorá sa rozhodla podať svojim zákazníkom pomocnú ruku ponukou nákupu jedla na splátky.

Vchod do jednej z predajní reťazca Iceland Foods. Zdroj snímky: Reprofoto/YouTube Vchod do jednej z predajní reťazca Iceland Foods. Zdroj snímky: Reprofoto/YouTube

Vysoké ceny potravín, energií či pohonných hmôt sa stali realitou v mnohých krajinách EÚ. Inak tomu nie je ani v Spojenom Kráľovstve. Británia čelí rekordnej, vyše 10-percentnej inflácii. Jej spomalenie je pritom v nedohľadne. Miera medziročného rastu spotrebiteľských cien je v ostrovnej krajine najvyššia za štyridsať rokov. Britský minister financií Nadhim Zahawi vytýčil úlohu dostať infláciu pod kontrolu za hlavný cieľ činnosti jemu zvereného rezortu. Zatiaľ nie veľmi úspešne.

Rekordná je aj veľmi nízka nálada britských spotrebiteľov, ktorí sú čím ďalej tým väčšmi znepokojení rastúcimi životnými nákladmi v každej oblasti. S takýmto záverom v týchto dňoch prišla agentúra GfK, ktorá analyzovala výsledky prieskumu. „Pocit zhoršenia hospodárstva Veľkej Británie je najväčším motorom týchto výsledkov,“ uviedol riaditeľ odboru klientskej stratégie v GfK Joe Staton.

Z nevyhnutných základných potravín najviac rástli ceny chleba, mlieka, syrov či vajec. Celkový nárast cien potravín počas tohtoročného júla predstavoval 12,3-percentnú úroveň oproti vlaňajšku. Vyplýva to z údajov britského štatistického úradu.

https://standard.sk/228657/vysokych-cien-potravin-by-sme-sa-mali-obavat-viac-ako-draheho-benzinu-tvrdi-sef-gigantu-blackrock/

Aspoň minimálne zlepšenie sa v júli črtá v britskom maloobchode. V júli sa tržby maloobchodu zvýšili o 0,3 percenta, uviedol tamojší štatistický úrad, ktorý zachytil malý rast miesto očakávaného poklesu.

Ponúkame bezúročné pôžičky so stolibrovým stropom

A práve z odvetvia britského maloobchodu prichádza aj jedna pozoruhodná novinka. Tamojší potravinový reťazec Iceland Foods oznámil, že v jeho v supermarketoch budú môcť zákazníci nakupovať formou splátok. Súkromná spoločnosť, ktorá sa špecializuje predovšetkým na predaj mrazených výrobkov, stavila na známu, ale i neraz kritizovanú schému „kúp teraz, zaplať neskôr“. V utorkovom tlačovom vyhlásení podľa agentúry Bloomberg uviedla, že cez svoj klubový program ponúkne zákazníkom malé bezúročné pôžičky.

https://standard.sk/222257/sef-potravinarov-macho-ceny-potravin-uz-neklesnu-sankcie-a-zelene-nezmysly-zaplatime-vsetci/

Výška pôžičiek má byť v rozsahu od 25 liber do 100 libier (približne 30 až 120 eur). Klienti dostanú karty s prednabitým kreditom. Kredit možno použiť na nákup v akejkoľvek predajni reťazca. Zákazníci budú následne útratu splácať prostredníctvom splátok každý týždeň. Týždennú výšku splátky obchod určil na 10 libier (takmer 12 eur).

Generálny riaditeľ spoločnosti Richard Walkers v tejto súvislosti uviedol, že „ľudia viac ako kedykoľvek predtým počas tejto neúprosnej krízy životných nákladov strádajú s nakupom nevyhnutných položiek každodennej potreby“. Walkers v stredu okrem iného výhlásil, že flexibilne nastavený systém splátok umožní spotrebiteľom vyhnúť sa vymáhačom dlhov.

„Strácame zákazníkov odchádzajúcich do potravinových bánk, no v skutočnosti strácame zákazníkov pre hlad,“ tvrdí šéf Iceland Foods.

Pilotný program s tisíckami zákazníkov zožal úspech, spúšťame naostro

Spustenie klientskeho programu bezúročných minipôžičiek sa spoločnosť rozhodla do prevádzky uviesť po – ako sami na základe interných dát vravia – úspešnom pilotnom programe. Ten mala možnosť v predošlom období odskúšať na vzorke 5-tisíc zákazníkov. Reťazec si pochvaľuje, že program v danom období sa veľmi dobre ujal a osvedčil.

Iceland Foods sa popýšil, že až 92 percent týchto zákazníkov obmedzilo mieru využívania služieb potravinových bánk, ktoré poskytujú v naliehavých situáciách rodinám základné potraviny. Tri štvrtiny zákazníkov zas uviedli, že po zapojení sa do pilotného programu mali menší problém s oneskorením sa pri platení účtov.

Pôžičky áno, ale vtedy, keď náklady domácností najviac rastú

Klienti si však nebudú môcť pôžičky uplatňovať v akomkoľvek období. Spoločnosť chce pôžičky obmedziť na šesť časových období počas roka tak, aby sa zharmonizovali s obdobiami – ako napríklad školské prázdniny –, keď výdavky domácnosti zvyčajne rastú.

https://standard.sk/225042/aj-lacne-potraviny-mozu-byt-zdrave-vyvarujte-sa-mrazenych-alebo-predpripravenych-jedal-radia-vyzivovi-odbornici/

Sieť supermarketov Iceland Foods sídli vo Walese a pôsobí aj mnohých ďalších štátoch – na Islande (podľa ktorého má aj názov), v susednom Írsku, ale aj v Portugalsku, Španielsku či Švajčiarsku. Pobočky mala pred brexitom aj v Českej republike.