Pred polrokom mala Monika Beňová jasné stanovisko. Znelo nasledovne: Spolupráca Smeru s Republikou v žiadnom ohľade. Na vystúpenia Uhríka v europarlamente sa podľa svojho názoru pozerala s hanbou. Po spoločnom videu lídrov oboch strán zvolila miernejšiu rétoriku.
Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová uverejnila v marci na Facebooku status, v ktorom okrem iného tvrdila, že je „zásadne proti akýmkoľvek čo i len náznakom o spolupráci či nevylúčení spolupráce s Milanom Uhríkom a so stranou Republika“.
V tom čase uviedla, že je pre ňu nepredstaviteľný náznak spolupráce v akejkoľvek podobe. Vyhlásila, že ak ku nej dôjde, zo Smeru odíde. Pripomeňme, že politička je významnou postavou Smeru a túto opozičnú stranu v roku 1999 dokonca pomáhala zakladať.
Prvé spoločné vystúpenie
Vo štvrtok predseda Smeru Robert Fico a predseda hnutia Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video, v ktorom obaja vyzývajú k referendu. Šlo o ich prvé spoločné vystúpenie.
„Takmer pol milióna ľudí v petičnej akcii žiada prezidentku, aby referendum čo najrýchlejšie vyhlásila. Veríme, že prezidentka sa opäť nespreneverí svojmu úradu a nepokúsi sa referendum zmariť, ako to urobila minulý rok, keď ju o vyhlásenie referenda žiadalo viac, ako 600-tisíc ľudí,“ hovorí vo videu Fico.
Po ňom pokračuje Uhrík: „Zmenu docielime len spoločne, kultivovanou a konštruktívnou opozičnou spoluprácou. Je nám jasné, že poslanci vládnej koalície za predčasné voľby dobrovoľne sami nezahlasujú, preto ich musíme k odchodu dotlačiť demokratickou cestou,“ povedal predseda Republiky.
Na konci videa šéf Smeru Uhríkovi poďakoval za 50-tisíc vyzbieraných podpisov. V závere si potriasli rukami. Fotka zo situácie sa okamžite dostala do pozornosti médií.
Beňová: Je to bežné
Portál Startitup.sk sa v nadväznosti na spoločné video predsedov Smeru a Republiky europoslankyne pýtal, či vníma konanie Fica ako náznak spolupráce s Republikou, ktorá mala byť podľa spomenutého marcového vyjadrenia červenou čiarou.
„Spolupráca na petičnej akcii a referende medzi opozičnými stranami je bežná. Veľmi jasne som povedala, že ak by Smer-SD išiel do vlády s ĽSNS alebo Republikou, tak zo strany odídem,“ odpovedala Beňová s tým, že „Smer je ale v opozícii a o vláde s Republikou predseda Fico na videu určite nehovoril“.
Beňová dnes tvrdí, že nie je dôvod robiť zo spoločného videa Fica a Uhríka drámu. Opiera sa o spoluprácu koalície s časťou opozície: „Ak teda už nevadí koalícii, že na podporu návrhov využíva takéto strany, určite z tohto nie je dôvod robiť aféru, keď ide o referendum či petičnú akciu,“ uviedla s tým, že „osobne by uprednostnila video predsedu Fica bez Uhríka“.
Vymedzení sa europoslankyne voči strane Republika a špeciálne jej lídrovi je pritom viacero. Voči Uhríkovi sa ohradila aj v europarlamente s ďalším smeráckym europoslancom Robertom Hajšelom. Obaja podpísali list, v ktorom dvanásti europoslanci o Uhríkovi skonštatovali, že jeho vystúpenia v Európskom parlamente sledujú „s hanbou“.
Takmer polovica voličov Smeru pritom prípadnú spoluprácu ich strany s hnutím Republika považuje za prijateľnú. Ukázal to prieskum Focusu pre televíznu reláciu Markízy Na telo, ktorý vyšiel v marci. Vyplynulo aj, že voliči Smeru mali voči Uhríkovi výraznejšie zhovievavejší postoj ako voči Marianovi Kotlebovi, predsedovi ĽSNS.
Musia vraj prekročiť 5 percent
Fico Republiku od jej vzniku zo spolupráce nevylučuje: „Nemám žiadny problém komunikovať s ostatnými stranami, Slovenská národná strana, Republika. Ale musia prekročiť päť percent,“ povedal Fico vyše pol roka dozadu v televízii ZVTV časopisu Zem a Vek.
Robert Fico sa s vystúpením ukázal aj na proteste, ktorý v minulosti usporiadala Republika k obrannej zmluve medzi Slovenskom a USA. Predstavitelia oboch strán sa objavili vedľa seba na rôznych akciách už viackrát.