Mierový plán Elona Muska o neutralite Ukrajiny bez Krymu pobúril Kyjev

Podpora Elona Muska pre Ukrajinu prináša hmatateľné výsledky, jeho mierový plán pre Ukrajinu však čelí tvrdej kritike.

Elon Musk. Zdroj: Youtube Elon Musk. Zdroj: Youtube

Vladimir Putin v piatok oznámil anexiu štyroch okupovaných ukrajinských území – Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky a Chersonskej a Záporožskej oblasti. Na bezprecedentný krok kontroverzným vyhlásením na Twitteri reagoval aj miliardár Elon Musk. Majiteľ spoločností Tesla a SpaceX nerozporuje, že by sa časť ukrajinských území mohla pričleniť k Rusku, tvrdí však, že referendá by sa mali uskutočniť ešte raz. Pod dohľadom OSN. S dôvetkom, že Rusko sa stiahne, ak by to bola vôľa ľudí.

Musk tiež konštatoval, že polostrov Krym je formálne súčasťou Ruska. „Bol ňou tak už od roku 1783 (až do Chruščovovej chyby),“ píše Musk.

Pod touto chybou myslel rok 1954, keď vtedajší líder Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov daroval Krym Ukrajine.

Musk ako podmienku mierového plánu stanovuje aj dodávku vody na tento polostrov. Dodávky vody na Krym zabezpečuje Severokrymský kanál, ktorý privádza vodu z rieky Dneper. Keď ho mali v rukách Ukrajinci, dodávky vody ním blokovali a vyschol. Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu sa Rusom jeho prevádzku podarilo obnoviť.

Príspevok Musk zakončil poslednou podmienkou – Ukrajina zostane neutrálna. O svojom návrhu dal svojím sledovateľom možnosť hlasovať. V čase zverejnenia článku v Muskovej ankete hlasovalo viac ako dva milióny ľudí. S návrhom súhlasilo 58 percent hlasujúcich, 42 percent bolo proti.

Pohoršené reakcie však na seba nenechali dlho čakať. Ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak mu odpovedal, že má lepší návrh: 1. Ukrajina oslobodí svoje územia. Vrátane anektovaného Krymu. 2. Rusko bude demilitarizované a zbavené jadrových zbraní, aby už nemohlo ohrozovať iných. 3. Vojnoví zločinci budú predvedení pred medzinárodný tribunál.“

„Elon, priateľ, si opitý. Choď radšej domov,“ reagoval Iľja Ponomarenko, vojnový reportér denníka The Kyiv Idependent.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský na Elona Muska reagoval vlastnou anketou: „Ktorého Elona Muska máte radšej? Toho, ktorý podporuje Ukrajinu alebo toho, ktorý podporuje Rusko.“

Kriticky sa k Muskovi vyjadril aj ukrajinský minister vnútra Antona Geraščenko, ktorému sa nepozdáva Muskov návrh, že Krym by mal pripadnúť Rusku: „V tom prípade by Rusko malo dostať späť aj Aljašku,“ poznamenáva so sarkazmom Geraščenko.

Elon Musk pritom patrí k podporovateľom Kyjeva. Ukrajinskej armáde dal zdarma k dispozícii svoj satelitný komunikačný systém Starlink, ktorý Ukrajinci využívajú pri zameriavaní delostreleckej paľby. Táto podpora mala Muska stáť až 80 miliónov dolárov z jeho vlastného vrecka.

Kremeľ v utorok na druhej strane pochválil Elona Muska za návrh možnej mierovej dohody na ukončenie vojny na Ukrajine. Vyplýva to z vyjadrenia hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, informuje denník Guardian.

„Je veľmi pozitívne, že niekto ako Elon Musk hľadá mierové východisko z tejto situácie,“ povedal Peskov. Podľa jeho slov Musk – na rozdiel od mnohých profesionálnych diplomatov – stále hľadá spôsoby, ako dosiahnuť mier. „A dosiahnutie mieru bez splnenia ruských podmienok je absolútne nemožné,“ dodal.