Pri vykopávkach neďaleko vojnou zničeného sýrskeho mesta Homs došlo k vzácnemu objavu. Archeológovia odkryli mozaiku znázorňujúcu scény z Trójskej vojny či antickej mytológie.
Vzácnu mozaiku objavili v budove zo štvrtého storočia. Experti sa domnievajú, že mohla slúžiť ako verejný kúpeľný dom. Zhodujú sa, že mozaika je v neobyčajne zachovanom stave. Budova, kde sa vzácny objav nachádza, je v meste Al-Rastan. Umelecké dielo je vytvorené na podlahe dlhej 20 metrov.
Tamojšie generálne riaditeľstvo pre starožitnosti a múzeá odhaduje, že mozaika pochádza ešte z čias neskorej Rímskej ríše. Jej vek sa datuje do obdobia spred 1 600 rokov.
V strede podlahy sa nachádza hlavná kruhová časť. V nej sú vyobrazené známe postavy antickej klasiky – teda Hómerovej Iliady – epického diela, ktoré opisuje vojnu medzi Grékmi a Trójanmi.
Na nej sa nachádzajú postavy z panteónu rímskych a gréckych božstiev – Neptún či Poseidón. Po všetkých okrajoch mozaiky je výrazná ornamentálna obruba dotvorená rôznymi geometrickými tvarmi, líniami a bohatým vzorkovaním.
Obchodníci z múzea Nabu v susednom Libanone pozemok, kde sa mozaika nachádza, odkúpili a podarovali ju sýrskej vláde. „To, čo máme pred očami, je z hľadiska celosvetového meradla vzácny objav,“ uviedol Hamman Saad, vysoký predstaviteľ sýrskeho generálneho riaditeľstva múzeí a starožitností.