Keď sa impériá na jednej aj na druhej strane oslabia, musia viesť vojnu, aby sa cítili silné a tiež aby predávali zbrane! vyhlásil František cestou do Ríma.
„Zaráža ma krutosť, a preto používam slovo mučenícka Ukrajina. To nie je od ruského ľudu, azda… pretože Rusi sú veľký národ. (Krutosť je od) žoldnierov, vojakov, ktorí idú do vojny ako na dobrodružstvo. Radšej si myslím toto, lebo mám veľkú úctu k ruskému ľudu a humanizmu. Len si spomeňte na Dostojevského, ktorý nás kresťanov dodnes inšpiruje, aby sa trochu zamysleli nad kresťanstvom. Mám veľkú náklonnosť k ruskému ľudu a k ukrajinskému ľudu.“
Povedal to pápež František novinárom počas spiatočného letu do Ríma, kam priletel zo svojej apoštolskej cesty v arabskom Bahrajne. Ako doplnil, pápež so Svätáou stolicou sa nachádza „medzi dvoma národmi, ktoré má rád“.
vojna nás na začiatku robí odvážnych, no potom nás unaví
V súvise s vojnou na Ukrajine je Vatikán neustále v pozore a štátny sekretariát Svätej stolice „dobre pracuje“, odvetil argentínsky pontifik Jorge Bergoglio. Spomenul, že hneď po invázii išiel na ruskú ambasádu hovoriť s veľvyslancom, ktorého označil za „úžasného človeka“ a „humanistu, ktorý bojuje za rovnosť“. Keď som ho prijal vo Vatikáne pred šiestimi rokmi, povedal mi, že „sme upadli do diktatúry peňazí“, vyhlásil František a dodal:
„Povedal som mu, že som ochotný ísť do Moskvy porozprávať sa s Putinom, ak treba. (Ruský minister zahraničných vecí) Lavrov mi veľmi srdečne odpovedal, že zatiaľ to nie je nutné, ale máme záujem. Dvakrát som telefonoval s (ukrajinským) prezidentom Zelenským a ešte niekoľkokrát s veľvyslancom. Pracujeme na tom, aby sme sa zblížili, hľadali riešenia a Svätá stolica robí, čo treba urobiť, pri (prepustení vojnových) väzňov… Svätá stolica to vždy robila a hovorila o mieri.“
Prvý muž katolíckej cirkvi varoval, že vojna nás na začiatku robí odvážnych, no potom nás unaví. Opäť sa sťažoval, že v jednom storočí máme tri svetové vojny, lebo toto je svetová vojna:
„Je pravda, že keď sa impériá na jednej aj na druhej strane oslabia, musia viesť vojnu, aby sa cítili silné a tiež aby predávali zbrane! Pretože si myslím, že najväčšou katastrofou na svete je zbrojársky priemysel.“
Rímsky biskup pritom apeloval na novinárov, aby boli „pacifisti a hovorili a bojovali proti vojne.“
EÚ má mať spoločnú migračnú politiku
Katolícky líder vyzval štáty Európskej únie, aby sa dohodli na spoločnej migračnej politike a aby tiež pomáhali štátom Afriky. Ak pomôžeme Afrike, vyriešime problém migrácie v Európe, podčiarkol. Zaželal všetko dobré novej talianskej vláde na čele s pravicovou premiérkou Giorgiou Meloniovou a vyzval opozičné strany na spoluprácu.
Pápež sa taktiež zastal rovnosti medzi mužmi a ženami. Keď sa ho pýtali na protesty v Iráne, kde ženy žiadajú viac slobody, odpovedal: „Musíme si povedať pravdu, boj za ľudské práva je neustály boj“. Podčiarkol, že ženy-ekonómky v tomto momente vo svete dokázali zmeniť ekonomický pohľad. Podobne aj ženy vo Vatikáne sú prínosom, pričom vyzdvihol novú členku Pápežskej akadémie pre život: Marianu Mazzuccato. Jej menovanie však vyvolalo polemiku, lebo táto ekonómka je pro-choice.
Priznal, že jeho rodná Argentína je maschilista (kde je mužský šovinizmus, pozn. red.), čo nie je pekná vlastnosť, no keď je zle, ideme za našimi matkami, doplnil.
Latinskoamerický pápež pripomenul aktuálnu politickú a sociálno-ekonomickú krízu v Libanone a vyzval obyvateľov, aby dali na prvé miesto Boha, potom vlasť a až potom vlastné záujmy. Hovoril aj o medzináboženskom dialógu, pri ktorom každý musí začať od vlastnej identity, inak sa s druhým nedá rozprávať, vysvetlil Jorge Mario Bergoglio.