Neprijateľný, protiústavný a hlboko neamerický. Prokurátori karhajú postoj FBI k tradicionalistom

Špehovanie katolíkov je absurdné použitie zdrojov v čase skutočných a trvajúcich hrozieb, varujú štátni prokurátori v USA. Chcú využiť všetky zákonné a vhodné prostriedky na ochranu práv občanov.

Tradičná omša. Foto: flickr.com/KosmoKarlos Photography Takzvaná tridentská omša. Foto: flickr.com/KosmoKarlos Photography

„Zdá sa, že sa šíri antikatolícka bigotnosť v FBI [Federálny vyšetrovací úrad, pozn. red.], ktorá zaobchádza s katolíkmi ako s potenciálnymi teroristami kvôli ich viere… Vraciame sa tým k niektorým z najhorších kapitol našich dejín.“

Takto reagovalo dvadsať prokurátorov rôznych štátov USA na správu, že FBI mala v hľadáčiku „radikálnych“ prívržencov predkoncilovej, tridentskej omše, občas nepresne nazývanej latinskej. Obsah textu zverejnil bývalý agent tohto úradu.

Ako sme písali, hlavným východiskom dokumentu je predpoklad, že „rasovo alebo etnicky motivovaní násilní extrémisti považujú ideológiu radikálnych tradicionalistických katolíkov za príťažlivú a hľadajú s nimi kontakt“.

Dokument ďalej tvrdí, že FBI je znepokojená tým, že „radikálna tradicionalistická katolícka ideológia“ zahŕňa antisemitizmus, anti-LGBT agendu, protimigračné postoje a biely nacionalizmus. Je to údajne hrozba pre vnútorný mier USA. Národná tlačová kancelária FBI síce potvrdila, že dokument pochádza z kancelárie v Richmonde v štáte Virginia, ale dodala, že „ho odstráni zo systémov, pretože nezodpovedá presným štandardom FBI“.

https://standard.sk/320132/fbi-mala-v-hladaciku-radikalnych-privrzencov-tridentskej-omse/

Takéto zaobchádzanie s katolíkmi pre jazyk, ktorým sa modlia, či vieru, ku ktorej sa hlásia, je „neprijateľné, protiústavné a hlboko neamerické“, vysvetlili štátni zástupcovia vo svojom vyhlásení. Je zvlášť znepokojujúce, že text vznikol vo východoamerickej Virginii, ktorá je „rodiskom náboženskej slobody v Amerike“ a pýši sa „históriou ochrany práva na uctievanie bez vládnych zásahov alebo zastrašovania“.

Vymazanie dokumentu zo systému a údajné preskúmanie procesu, ktorý ho vytvoril, nie sú presvedčivé, zdôraznili autori. Ak by sa totiž text nedostal na verejnosť, pravdepodobne by stále bol pracovným materiálom, domnievajú sa:

„V žiadnom prípade nás neuisťuje, že tento dokument neodráža rozsiahlejší program tajného sledovania amerických katolíkov či iných náboženských prívržencov a infiltrácie miest uctievania. Uisťuje nás len v tom, že FBI je v rozpakoch za verejné odhalenie obsahu textu.“

Špehovanie katolíkov je absurdné použitie zdrojov v čase skutočných a trvajúcich hrozieb

Prokurátori varujú pred tendenciou FBI a ministerstvom spravodlivosti onálepkovať za teroristov tých, ktorí majú opačné názory ako vládna administratíva. Takto sa používajú ako zbrane na potlačenie politických a náboženských názorov. Špehovanie katolíkov je zároveň „absurdným použitím“ zdrojov v čase skutočných a trvajúcich hrozieb. Právni znalci taktiež apelujú na FBI, aby prestala s infiltráciou do náboženských miest uctievania a žiada o kroky na nápravu.

FBI a ministerstvo spravodlivosti „by mali prezradiť americkej verejnosti, do akej miery sa zapojili do takýchto aktivít“. Prokurátori na záver podčiarkli, že využijú „všetky zákonné a vhodné prostriedky na ochranu práv“ občanov.

https://standard.sk/96233/papez-sprisnuje-slavenie-latinskej-omse-nesmie-byt-vo-farskom-kostole/?preview_id=96233&preview_nonce=c96c0cca51&preview=true&_thumbnail_id=96265

Washington Post: FBI je zameraná na prenasledovanie neškodných ľudí, ak sú konzervatívci

Znepokojenie a prekvapenie vyjadril takisto biskup diecézy v Richmonde Barry Knestout:

„Ak existujú dôkazy o extrémizme, mali by sa odstrániť, ale nie na úkor náboženskej slobody. Uprednostňovanie tradičných foriem uctievania a pridržiavanie sa učenia cirkvi o manželstve, rodine, ľudskej sexualite a dôstojnosti ľudskej osoby sa nerovná extrémizmu.“

FBI nie je proti katolíkom, rodičom či komukoľvek inému s výnimkou špiónov, teroristov a organizovaného zločinu, napísal denník Washington Post. Problém je, že zlyhala kontrola, no aj komentátorovi denníka sa zdá, že FBI „je zameraná na prenasledovanie neškodných ľudí – ak sú konzervatívci“.

Rastúcu nedôveru voči tomuto úradu treba obnoviť tým, že sa jednoznačne zbaví ideológov a straníkov, uzavrelo periodikum.