Heger s Naďom pri migoch devastujú právo aj zásady demokracie

Dočasne poverený premiér Eduard Heger. Foto: TASR.

Politika Hegerovej vlády začína naberať kriminálny formát. To, čo predvádza pri dodávkach migov na Ukrajinu, vyzerá ako zločin. Zločin proti ústave a základom demokracie. A zrejme aj zločin v trestnoprávnom význame.

Dnes sme sa od premiéra dozvedeli dve veci. Vláda sa zhoduje, že dodá Ukrajine bojové lietadlá. A konečné rozhodnutie oznámi neskôr.

Hneď na úvod treba zdôrazniť jednu podstatnú vec: už len holý fakt, že vláda túto tému zaradila na rokovanie a pripravuje rozhodnutie, je nehoráznosť. Ústava predsa celkom jednoznačne takýto prístup zakazuje. Vláda, ktorej parlament vyslovil nedôveru a ktorú prezidentka odvolala, nesmie riešiť zásadné otázky zahraničnej ani domácej politiky.

Dôvod: Slovenská republika je parlamentná demokracia a vláda, ktorá stratila dôveru poslancov, čiže volených zástupcov ľudí, už nemá mandát na takéto rozhodnutia. Bodka.

Sprievodné otázky, či by bolo darovanie migov Ukrajine správne alebo či za to naozaj dostaneme šeky na 900 miliónov eur, môžeme až do volieb nechať bokom. Presnejšie: musíme ich nechať bokom. Rozhodujúce slovo má ústava, právo, pravidlá… Slovom, zákonný poriadok.

Napokon, až do utorka sa takmer všetci – od právnikov po politikov – zhodovali, že odvolaná vláda má v tejto veci zviazané ruky. Ťažko si predstaviť zásadnejšiu otázku zahraničnej politiky ako tú o dodávkach bojových lietadiel do vojnového konfliktu. S podobným zdôvodnením žiadosť Ukrajiny zamietli Spojené štáty a ďalšie veľmoci: išlo by o vysoko riskantné rozhodnutie, ktoré by mohlo vystupňovať vojnu v Európe a zatiahnuť NATO ešte hlbšie do konfliktu.

https://standard.sk/332532/prieskum-takmer-dve-tretiny-slovakov-odmietaju-dodanie-migov-na-ukrajinu/

Ministri pôvodne avizovali buď zmenu ústavy, alebo presmerovanie rozhodovania na parlament či prezidentku. Prezidentka Čaputová zas vyzvala vládu, aby hľadala ústavne čisté riešenie.

Lenže práve to sa nepodarilo.

(viac…)
Dag Daniš

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]