Britský súd chce proti vôli matky odpojiť päťročné dievčatko od prístrojov

Dnes sa v Británii začína súdne pojednávanie vo veci nevyliečiteľne chorej Pippy Knightovej. Uspeje proti lekárom jej mama, ktorá chce dieťa do domácej starostlivosti?

Pippa Knight so svojou matkou Pippa Knight so svojou matkou. Foto: kentonline.co.uk

Pippa sa narodila v roku 2015 ako zdravé dieťa. No keď mala dvadsať mesiacov, začala trpieť záchvatmi a lekári u nej diagnostikovali akútnu nekrotizujúcu encefalopatiu, zriedkavú formu poškodenia mozgu. Jej stav sa neustále zhoršoval a posledný rok sa nachádza vo vegetatívnom stave, bez nádeje na zlepšenie.

Preto lekári z detskej nemocnice Evelina sídliacej v Londýne, kde Pippa leží, požiadali súd o odpojenie dieťaťa od prístrojov. A to aj proti vôli jej matky Pauly Parfittovej, ktorá naopak žiada o prevoz dievčatka do domácej starostlivosti.

I keď lekári z nemocnice, kde Pippa leží, tvrdia, že také niečo je zbytočné, iný názor majú špecialisti z Manchesterskej detskej nemocnice, ktorí oponujú, že takýto experiment je v najlepšom záujme dieťaťa.

Vo veci ešte v januári prebehlo prvé pojednávanie, kde sa sudca vyjadril, že pani Parfittová síce bojovala za Pippu tak tvrdo, ako by mal za svoje dieťa bojovať každý rodič, no zodpovednosť za rozhodnutia v tomto prípade spočíva na súde, nie na nej. A keďže neexistuje dôkaz o tom, že prevoz domov by mohol zlepšiť jej stav, sudca rozhodol, že „pokračovanie v mechanickej ventilácii je v rozpore s Pippinými najlepšími záujmami“.

Vo vyhlásení vydanom po tomto rozsudku Pippina matka uviedla: „Som z rozsudku zdrvená. Nerozumiem, prečo mi nemocnica a súd nedovolili zistiť, či by sa o Pippu mohla postarať celá rodina, keď dvaja nezávislí lekári z renomovaných nemocníc v Anglicku povedali, že si myslia, že to stojí za vyskúšanie.“

Samotní lekári z londýnskej nemocnice pritom potvrdili, že Pippa nemá žiadne bolesti a zostáva jej nanajvýš niekoľko mesiacov života, takže ak by prevoz domov jej stavu nijako nepomohol, dievčatku by to nijako neuškodilo a aspoň by mohla zomrieť doma v kruhu najbližšej rodiny.

Pippa Knight. Foto: bbc.com

Na iný rozmer tohto prípadu však poukázali bioetici z Anscombe Bioethics Centre, ktorí Pippin prípad prirovnávajú k Alfiemu Evansovi a Charliemu Gardovi, ďalším dvom deťom, ktoré boli v Británii aj napriek vôli rodičov odpojené od prístrojov.

Bioetici tu pripomínajú dve veci. Za prvé, že existujú prípady, keď je prípustné ukončiť liečbu pacienta. No to len v prípadoch, keď už liečba neslúži svojmu účelu alebo je nadmerne zaťažujúca. Čo určite nie je prípad Pippy, keďže tá netrpela bolesťami a experimentálnu liečbu niektorí lekári odporúčali vyskúšať.

A za druhé, rozhodnúť o ukončení liečby by sa nemalo proti vôli rodičov dieťaťa. Odporuje to totiž aj Dohovoru OSN o právach dieťaťa, ktorý v článku 7. hovorí, že pokiaľ je to možné, dieťa má právo na starostlivosť rodičov. Čo v tomto prípade znamená, že Pippa má právo, aby o jej budúcnosti rozhodovala jej matka, a nie lekári.

Samozrejme, existujú prípady, kedy štát môže dieťaťu nahradiť rodičov, no to len tedy, ak sa rodičia o dieťa nevedia postarať, prípadne ho týrajú a podobne. Ale štát si nesmie toto právo uzurpovať aj v prípadoch, ak sa rodič o svoje dieťa riadne stará, čo bol aj prípad Pippinej matky.

Anscombe Bioethics Centre upozorňuje, že v Británii sa toto právo dodržiava len, pokiaľ ide o otázky ochrany a starostlivosti o deti. Pokiaľ však ide o lekárske rozhodovanie, zákony v Británii sú „vážne skreslené“ rozsudkom z roku 2006, v ktorom sudca uviedol, že „želania rodičov sú úplne irelevantné vzhľadom na objektívne najlepšie záujmy dieťaťa”. Centrum vo svojom vyhlásení taktiež pripomína, že Európsky súd pre ľudské práva v rozhodnutí z roku 2017, v prípade už spomínaného Charlieho Garda konštatoval, že britské súdy pri rozhodovaní v prípadoch. ako je ten Pippin, konajú v rozpore s právami dieťaťa, čo si však britskí sudcovia stále nechcú uznať.