TRENČÍN - Slovensko čakajú efektívne zmeny v záchrannom systéme. Jednou z nich je zavedenie typu posádky RV (ambulancia rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime), ale aj úprava časového rozpätia, v rámci ktorého má cieľové zdravotnícke zariadenie prevziať pacienta od posádky záchrannej zdravotnej služby.
Cieľom zavedenia ambulancie RV je zlepšiť prístup k pacientom v ohrození života, najmä tých, ktorí žijú v mestskom prostredí s hustou dopravou. V súčasnosti používajú na tieto zásahy ambulancie rýchlej lekárskej pomoci a ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci typu dodávka.
Po novom bude posádka vozidla RV zložená z lekára a záchranára, ktorý riadi malé osobné vozidlo. Ich úlohou je vyraziť k pacientom v život ohrozujúcom stave. Prevoz pacienta do nemocnice je následne zabezpečený posádkou rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), ktorá v prípade potreby tiež dorazí na miesto zásahu. O vyslaní vozidla vždy rozhodne operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (ZZS).
Rezort zdravotníctva si od tejto novinky sľubuje zvýšenie efektivity práce. Lekár sa totiž môže zamerať na závažné zdravotné stavy, zatiaľ čo menej urgentné zásahy môžu vykonávať záchranári. Ak je potrebný transport pacienta do nemocnice, zabezpečí ho posádka RZP a lekár tak zostane k dispozícii pre ďalšie zásahy.
Aktuálne prebieha testovanie nového systému v Komárne. Vytvorená interná evidencia zásahov sleduje najmä dojazdový čas vozidla a rozdiely v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Cieľom je zistiť, za aký čas dokáže lekár prísť k pacientovi a koľko život zachraňujúcich úkonov môže so záchranárom vykonať. Taktiež zisťujú, ako posádka vníma jazdu RV vozidlom a ako naň reagujú ostatní účastníci cestnej premávky.
Pripravované zmeny musia ale najskôr prejsť schválením vo vláde a v parlamente. Súčasní poskytovatelia ZZS majú povolenia platné do roku 2025. Na základe analýzy siete a určenia rozmiestnenia jednotlivých posádok budú môcť záujemcovia požiadať o povolenie na prevádzkovanie RV ambulancie už aj v roku 2024.