PREŠOV – O tom, že je Prešov mesto s bohatou tradíciou chovu koní svedčí aj označenie „Koňare”. V metropole Šariša kedysi existoval vychýrený žrebčín priamo v centre mesta a jeho úlohou bolo povzniesť úroveň zemského chovu v najsevernejších okresoch Uhorska. V súčasnosti nájdeme v Prešove niekoľko miest, kde môžeme zbadať symboly koní.
Jedným z významných historických symbolov v dejinách mesta Prešov bol miestny štátny žrebčinec. Založili ho v roku 1859 a jeho história sa písala viac ako 100 rokov. Počas jeho najväčšej slávy vyhral kôň Nestor slávnu Veľkú pardubickú. Žrebčinec a kone zanechali mestu nielen spomienky, ale aj netradičnú prezývku „Koňare“, na ktorú sú Prešovčania dodnes hrdí.
Dominantou centra mesta je Konkatedrála svätého Mikuláša, no keď prejdeme od chrámu cez miestny park, na jeho konci sa týči ďalšia zaujímavosť. Neprehliadnuteľný statný žrebec Premo postavený na zadných nohách, zhotovený z vyše 700 podkov. Autorom diela je umelecký kováč Michal Kačmár a vyrobiť ho dal bývalý primátor mesta Prešov Pavel Hagyari. Socha sa ihneď stala symbolom mesta a návštevníci Prešova sa pri ňom radi fotili, mnohí dokonca vyliezali na jeho chrbát, aby mali čo najkrajší záber. Rovnako obľúbená je socha aj dnes.
O pár ulíc od centra mesta nájdeme menšieho koňa a to priamo na kruhovom objazde pri obchodnom centre, na križovatke ulíc Hviezdoslavova a Štefánikova. Ide o koňa zvaného Preško, vytvoreného celkovo z 782 kusov skalných ruží. Pestrosť celého miesta dotvárajú vysadené levandule. Hrivu a chvost v tomto prípade nahradili špeciálnou trávou. Podobizeň koňa je naplnená substrátom a pri jej výrobe bola použitá kvapôčková závlaha a dve vrstvy textílie. Jedna je netkaná a druhá tkaná, aby udržala vlahu. Jeho vytvorenie trvalo celkovo 270 hodín.
Vstupná brána do mesta je tiež lemovaná symbolom koní. Železničná a autobusová stanica po obnovení priestorov stavila na nadrozmernú zasklenú fototapetu, na ktorej sa vynímajú cválajúce kone. Tento projekt už medzičasom stihol dostať aj anticenu na architektúru Brutus, hlavným dôvodom má byť práve vizuál fototapety, ktorý sa jedným páči, no iní ho zas hodnotia ako gýčový.
Svadba v Koňarni? Prečo nie? V Prešove sa od roku 2020 nachádza aj veľká spoločenská sála Koňareň, ktorej architektúra kopíruje konskú jazdiareň. Spoločenský priestor určený na rôzne príležitosti je s odkazom na prešovskú minulosť zariadený vo vidieckom štýle. Ak si na svoju oslavu zvolíte toto miesto, budete mať pocit, že sa nachádzate na vidieku, no súčasne ste takmer v centre mesta.
Ranč Pohoda je športovo-rekreačný areál v mestskej časti Kúty, zameraný na výučbu jazdenia, turistiku na koni, vychádzky kočom a ustajnenie koní. Nachádza sa iba 2,5 km od centra mesta Prešov a ponúka rôzne možnosti oddychu a zábavy v útulnom prírodnom prostredí na brehu riečky Sekčov so všetkým, čo k tomu patrí. Okrem výučby jazdenia ponúka aj ustajnenie koní, hipoterapiu, agroturistiku či jazdeckú škôlku, ale aj chov hovädzieho dobytka.
Mesto Prešov v novembri 2021 predstavilo nové logo a slogan, ktoré prepájajú históriu so súčasnosťou. Predstavujú symbol Prešova. Tieto prvky vizuálnej identity mala radnica využívať najmä pri prezentovaní aktivít, podujatí a diania v živote mesta. Nové logo mesta Prešov pripomína tvar klasického erbu, pričom jeho nosným prvkom je podkova, ktorá pripomína históriu, tradíciu a remeslo a prepája ich s atribútmi súčasnej doby, ktorými sú múdrosť, šťastie a sila.
„Keďže Prešovčanov zvyknú obyvatelia okolitých miest nazývať ‚Koňare‘, ako ideový základ pre logo som použil podkovu a štylizovanú formu mestského erbu,“ uviedol autor loga Rastislav Uličný. Spolu s logom sa pevnou súčasťou identity mesta Prešov mal stať aj nový slogan „Ľuďmi podkuté mesto,“ ktorý taktiež vytvoril Rastislav Uličný. V histórii Prešova až po súčasnosť je dlhý zoznam výnimočných ľudí, na ktorých môže byť mesto právom hrdé. „Práve ľudia mesto prezentujú a vytvárajú jeho charakter. Preto môžeme s hrdosťou povedať, že Prešov je ľuďmi podkuté mesto,“ vysvetlil autor loga a sloganu.
Podkuté mesto, podľa slovníka znamená dobre pripravené, zbehlé, znalé, ostrieľané, profesionálne. Alternatívou sloganu mali byť aj mesto podkuté kultúrou, umením, športom, históriou a prírodou. Slogan v začiatkoch bojoval s nepochopením a dokonca s odporcami, ktorí tvrdili, že mesto Prešov v týchto oblastiach rozhodne podkuté nie je.