Pápež: Vzťahy Vatikánu s Čínou sú zdvorilé, ale treba urobiť viac

Pápež František pricestoval do Mongolska - ako prvá hlava katolíckej cirkvi Pápež František v Mongolsku. Foto: TASR/AP

Pápež František v pondelok označil vzťahy Vatikánu a Číny za „veľmi zdvorilé“, obe strany však podľa neho musia urobiť ešte viac pre vzájomné porozumenie.

„Vzťahy s Čínou sú veľmi zdvorilé, veľmi. Mám veľký obdiv k čínskemu ľudu,“ povedal pápež na tlačovej konferencii na palube lietadla, ktorým sa vracal z návštevy Mongolska.

 „Myslím si však, že je po náboženskej stránke potrebné urobiť viac, aby sme sa lepšie pochopili. Aby si občania Číny nemysleli, že cirkev neakceptuje ich kultúru alebo hodnoty, alebo že cirkev je nejakou ďalšou cudzou mocnosťou,“ povedal František novinárom.

Pápež sa počas nedeľňajšej omše v Mongolsku prihovoril i veriacim v Číne, ktorých vyzval, aby boli dobrými kresťanmi a občanmi. Okrem toho František zrejme Číne adresoval aj svoje sobotňajšie slová, keď povedal, že vlády jednotlivých krajín sveta sa nemajú čoho obávať od katolíckej cirkvi, ktorá nemá žiadnu politickú agendu.

Čína totiž presadzuje takzvanú sinizáciu náboženstva a snaží sa z neho vykoreniť zahraničné vplyvy, pričom vyžaduje poslušnosť k vládnucej Komunistickej strane.

Do Mongolska pri príležitosti pápežovej návštevy pricestovali aj skupiny čínskych katolíkov. Mnohí z nich pritom pred cestou deklarovali, že do susedného Mongolska cestujú len ako turisti.

Pápež František (86), ktorý sa pohybuje na invalidnom vozíku alebo si pri chôdzi pomáha palicou, počas spiatočnej cesty z Mongolska priznal, že cestovanie preňho už nie je také ľahké ako na začiatku pontifikátu v roku 2013. Odvtedy absolvoval celkovo 43 zahraničných ciest.

(tasr)


Ďalšie články