Musk vraj prekazil útok ukrajinskej armády pre obavu z jadrovej odvety. Starlink je na pozeranie Netflixu, nie útoky dronov, odkazuje

Elon Musk vlani tajne nariadil svojim inžinierom, aby vypli satelitnú komunikačnú sieť jeho spoločnosti Starlink neďaleko pobrežia Krymu a narušili tak ukrajinský zákerný útok na ruskú námornú flotilu, uvádza sa v úryvku z nového životopisu excentrického miliardára s názvom Elon Musk od Waltera Isaacsona. O úryvkoch spojených s vojnou na Ukrajine a Muskovej role v tomto masívnom konflikte informovalo americké spravodajstvo CNN.

Elon Musk. Foto: TASR/AP Elon Musk. Foto: TASR/AP

Rozhodnutie Muska vypnúť komunikačnú sieť Starlink spôsobilo, že keď sa ukrajinské ponorkové drony opásané výbušninami priblížili k ruskej flotile, „stratili spojenie a neškodne vyplávali na breh“, píše Isaacson. Musk sa údajne takto rozhodol, pretože sa obával, že Rusko by na ukrajinský útok na Krym odpovedalo jadrovými zbraňami. Vychádzal najmä z rozhovorov s vysokými ruskými predstaviteľmi.

„Ako som (sa ocitol) v tejto vojne?“ pýta sa Musk Isaacsona. „Starlink nebol určený na to, aby sa zapájal do vojen. Bol určený na pozeranie Netflixu, na oddych, vyhľadávanie informácií a robenie dobrých mierových vecí, nie na útoky dronov.“

Americký miliardár Ukrajine zadarmo poskytol satelitné terminály Starlink po tom, ako Rusko vo februári 2022 narušilo ukrajinské komunikačné systémy. Totiž keď ruská armáda vpadla na územie Ukrajiny, Rusko sa snažilo rýchlo odstaviť miestny internet a zablokovať sociálne médiá. Starlink v hodnote miliónov dolárov sa stal vtedy kľúčovým nástrojom najmä ukrajinskej armády. Len čo Ukrajina prešla do útoku, Musk vraj začal svoje rozhodnutie prehodnocovať.

Muskova zmena postoja podľa Isaacsona vzbudila okamžite veľký záujem amerických, ruských aj ukrajinských vysokých politických predstaviteľov. Miliardár čoskoro telefonoval s poradcom prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom, predsedom spoločných náčelníkov generálom Markom Milleym a ruským veľvyslancom v USA, aby riešili obavy z Washingtonu, DC až po Moskvu, píše Isaacson.

Na snímke obálka knihy Elon Musk od Waltera Isaacsona. Foto: TASR/AP

Podpredseda ukrajinskej vlády Mychajlo Fedorov vraj takisto žiadal Muska o obnovenie spojenia pre ponorkové drony. „Chcem len, aby ste to vy ako človek, ktorý mení svet prostredníctvom technológií, vedeli,“ povedal údajne Fedorov Muskovi. Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX Musk odpovedal, že na neho urobil dojem dizajn podmorských dronov, ale že by nezapol satelitné pokrytie Krymu, pretože Ukrajina „teraz zachádza príliš ďaleko a pozýva na strategickú porážku“, tvrdí Isaacson.

V súvislosti s novou biografiou Ukrajina obvinila miliardára Elona Muska z „páchania a podnecovania zla“. „Tým, že Musk vypnutím Starlinku neumožnil ukrajinským dronom zničiť časť ruskej flotily, umožnil tejto flotile vypáliť rakety Kalibr na ukrajinské mestá. V dôsledku toho zomierajú civilisti a deti, ktoré sú obeťami zmesi ignorancie a veľkého ega,“ uviedol šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak na sociálnej sieti X (bývalý Twitter).

Musk však neskôr v piatok na svojom učte X popísal celú situáciu trochu inak ako autor knihy. Svoje vlaňajšie rozhodnutie obhajoval tým, že nechcel, aby sa jeho spoločnosť SpaceX prevádzkujúca satelity siete Starlink podieľala na eskalácii konfliktu. Zároveň poprel tvrdenie, že by počas útoku dal Starlink v spomínaných oblastiach vypnúť, lebo ani nebol zapnutý.

Vládne orgány vraj požiadali o núdzovú aktiváciu starlinku až po Sevastopol, pričom zjavne im išlo o potovenie kotviacej ruskej flotily. „Ak by som súhlasil s ich požiadavkou, spoločnosť SpaceX by sa výslovne podieľala na veľkom vojnovom akte a eskalácii konfliktu,“ uviedol Musk vo svojom statuse.

Zdroj: Elon Musk/X

Musk si má vybrať medzi Ukrajinou a Ruskom

Prvé informácie o tom, že americká spoločnosť SpaceX obmedzila Ukrajine možnosti využívať jej satelitné internetové služby na vojenské účely prišli vo februári. Toto opatrenie prišlo po správach, že ukrajinská armáda takto ovládala svoje drony.

Poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Mychaljo Podoľak vtedy vo svojom statuse na Twitteri v reakcii uviedol, že spoločnosti a firmy si musia vybrať, na ktorej strane vo vojne stoja. „Môžu sa pridať k Ukrajine a právu na slobodu, alebo si vybrať Rusko a jeho právo zabíjať a zaberať územia“, napísal Podoľak.

Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová reagovala, že technológia Starlink „nikdy nebola určená na vojenské účely“ a Ukrajine bola poskytnutá na humanitárne využitie.

Starlink na Ukrajine predstavuje pre spoločnosť vysoké výdavky

SpaceX sa už predtým vyjadrilo, že nehodlá ďalej znášať vysoké výdavky spojené s prevádzkovaním siete Starlink nad Ukrajinou. V októbri 2022 Musk informoval, že náklady na prevádzku dosiahli 80 miliónov dolárov.

„SpaceX nežiada vrátenie minulých výdavkov, ale nemôže donekonečna financovať existujúci systém a posielať tisíce ďalších terminálov, ktoré majú až 100-krát vyššiu spotrebu dát ako bežné domácnosti,“ napísal Musk v tvíte. „Musíme sa tiež brániť proti kybernetickým útokom a rušeniu, ktoré sú čoraz ťažšie.“

SpaceX sa s otázkou platby obrátila na americké ministerstvo obrany, pretože vraj nie je „donekonečna“ schopná darovať terminály ani podporovať službu Starlink na Ukrajine. Onedlho však Musk otočil a prisľúbil Ukrajine naďalej poskytovať túto službu na vlastné náklady.

„Do čerta s tým (…) aj keď Starlink stále stráca peniaze a iné spoločnosti dostávajú miliardy dolárov daňových poplatníkov, my budeme naďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo,“ napísal Musk následne na Twitteri.

Starlink má vyše 2-tisíc malých družíc obiehajúcich len niekoľko stoviek kilometrov nad Zemou, ktoré zaisťujú prístup na internet používateľom pod nimi. Terminály umiestnené na zemi sú napojené na základné routre, ktoré vytvárajú malé Wi-Fi spoty. Ukrajinskí civilisti i ozbrojené sily môžu vďaka tomu medzi sebou komunikovať. Na Ukrajine vzniklo medzičasom 20-tisíc malých prijímačov tohto systému.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok