Prihlásiť sa

Cenu zemného plynu v Európe zvyšujú problémy na druhom konci sveta

Tanker Maria Energy (vpravo), naložený skvapalneným zemným plynom, sa nachádza na plávajúcom termináli – špeciálnej lodi Hoegh Esperanza – v nemeckom Wilhelmshavene v utorok 3. januára 2023. Foto: TASR/AP Tanker Maria Energy (vpravo), naložený skvapalneným zemným plynom, sa nachádza na plávajúcom termináli – špeciálnej lodi Hoegh Esperanza – v nemeckom Wilhelmshavene v utorok 3. januára 2023. Foto: TASR/AP

Odmietnutie ruského plynu vystavilo európske štáty širokému spektru rizík v rámci globálneho trhu. Aktuálne je zvýšená cena dôsledkom sporov medzi odborármi a firmou Chevron v Austrálii. Problémy sa môžu ešte vyostriť.

Hoci sa ceny zemného plynu v Európe zatiaľ ani zďaleka neblížia úrovni spred roka, situácia na trhu nie je pokojná. Aktuálne sa cena kontraktu na októbrovú dodávku plynu v holandskom virtuálnom obchodnom bode Title Transfer Facility (TTF) pohybuje okolo 35 eur za megawatthodinu. V máji a júli sa obdobné kontrakty obchodovali výrazne pod 30 eur.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami