Prihlásiť sa

Dnes štartuje nový ročník hokejovej extraligy, na RTVS si ju nepozriete

Štart letnej prípravy hokejistov HK Dukla Trenèín Na snímke nový asistent trénera HK Dukla Trenčín Američan Ken Eddy (vľavo) sa usmieva počas tréningu hokejového tímu Dukla Trenčín. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

Už dnes sa po letnej prestávke opäť rozbehne hokejová extraliga. Formát súťaže zostal nezmenený. Majstrovský titul obhajujú Košice a nováčikom je Humenné. Zápasy 31. ročníka domácej najvyššej súťaže nebude vysielať RTVS. Po futbalovej lige teda bude aj hokejová na obrazovkách komerčných televízií.

Hokejové leto bolo u nás neštandardne búrlivé. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) sa dlho sporil s klubmi, pričom hlavným kameňom sváru boli najmä marketingové práva. Istý čas dokonca hrozilo, že na malom Slovensku vzniknú dve „najvyššie“ hokejové ligy – jedna, ktorú by naďalej riadil zväz, a druhá pod hlavičkou samotných klubov. Napokon zvíťazil zdravý rozum, zainteresované strany uzavreli dohodu a všetkých 12 klubov sa prihlásilo do extraligy riadenej SZĽH.

Formát súťaže sa oproti minulej sezóne nezmenil – v základnej časti je na programe päťdesiat kôl, z toho šesť regionálnych, a do nižšej ligy sa opäť zostupuje priamo (čo je takisto jedna z vecí, ktoré mnohým extraligovým klubom prekážajú).

Všetky tímy čaká 44 celoslovenských kôl systémom každým s každým – dvakrát doma a dvakrát vonku. Zvyšných šesť regionálnych kôl je naplánovaných vo vianočnom sviatočnom období od 22. decembra do 5. januára. Na základe geografickej príslušnosti odohrajú tímy šesť zápasov systémom každý s každým, raz na vlastnom ľade a raz u súpera.

Rovnaký ako v uplynulej sezóne zostal tiež postupový kľúč do play-off. Mužstvá, ktoré sa po základnej časti umiestnia na 1. až 6. priečke, postúpia priamo do štvrťfinále. Tímy na 7. až 10. pozícii čaká kvalifikácia o postup ďalej, ktorá sa hrá na tri víťazstvá. Pre jedenásty a dvanásty tím po základnej časti sa skončí sezóna, družstvo na poslednej priečke zostúpi do druhej najvyššej Slovenskej hokejovej ligy.

Play-off sa hrá tradične na štyri víťazné zápasy. Majstra spoznáme najneskôr 30. apríla.

Nový ročník otvorí dnes od 17.00 h stretnutie Slovana Bratislava s Michalovcami. O polhodiny neskôr nastúpi Banská Bystrica proti Dukle Trenčín a majstrovské Košice privítajú nováčika Humenné. Od 18.00 h bude hrať Liptovský Mikuláš so Zvolenom, Nitra s Popradom a Nové Zámky so Spišskou Novou Vsou.    

Najväčším favoritom je obhajca, nováčik bude mať problémy

Vo všeobecnosti sa očakáva, že 31. ročník extraligy bude mimoriadne vyrovnaný. Najväčším favoritom na zisk titulu je jeho obhajca HC Košice. V tíme trénera Dana Cemana nenastali po majstrovskej sezóne významné zmeny, čo je dobrým predpokladom pre obhajobu Pohára Vladimíra Dzurillu.

Do boja o titul bude chcieť tradične prehovoriť Zvolen, ktorý vlani vo finále prehral, trochu prekvapivo, jasne 1:4. Na vydarenú sezónu zakončenú historickým bronzom by radi nadviazali v Spišskej Novej Vsi. Najvyššími ambíciami sa netaja ani Michalovce, tie vlani od postupu do finále delil iba jeden duel.

Medzi ašpirantov na titul musíme zaradiť aj Slovan Bratislava, tím trénera Jána Pardavého potrebuje vylepšiť dojem z uplynulej sezóny, keď herne ani výsledkovo nezvládol jej záver. Silný tím dokázal vyskladať Poprad, s úspešným trénerom Antonínom Stavjaňom by znovu mala miešať karty aj Nitra.

Keď k tomu pridáme Banskú Bystricu, Trenčín a Nové Zámky, je zrejmé, že o účasť v play-off to bude opäť poriadna bitka.   

Podľa papiera má najslabší káder nováčik z Humenného. Prišlo síce viacero extraligových hráčov, ale nejde o rozdielových hokejistov. Na Hornom Zemplíne môžu ťažiť z eufórie premiérovej sezóny, ale či to bude stačiť na udržanie sa medzi elitou je otázne.

Na spodných priečkach tabuľky sa už niekoľko rokov pohybuje aj Liptovský Mikuláš, a nateraz na tom zrejme nič nezmenia ani letné príchody nového kontroverzného majiteľa Róberta Ľuptáka a nemenej kontroverzného útočníka Martina Réwaya.

Lákajú Daugavinš, Gerlach, Réway či Buček

Na extraligových ľadoch bude korčuľovať viacero hráčov, ktorí by mali lákať fanúšikov na štadióny. V uplynulých dňoch rezonovala najmä nová akvizícia Michaloviec, skúsený kapitán lotyšskej reprezentácie Kaspars Daugavinš.

V kariére pokračujú legendy slovenského hokeja Branislav Mezei (Nitra) a Tomáš Starosta (Trenčín).

V našej najvyššej súťaži zostal najproduktívnejší hráč minulej sezóny Max Gerlach, ktorý vymenil zostupujúci Prešov za Poprad. Presunul sa tak k ďalšej výraznej osobnosti Tomášovi Záborskému.

Kariéru v Nitre sa pokúsi reštartovať Samuel Buček. Ten pred dvoma rokmi zažiaril 54 gólmi, následne sa však nepresadil v zahraničí a tak zvolil návrat domov. Hokejovou genialitou je známy už spomenutý Réway, vlani v Spišskej Novej Vsi mal solídnu formu.

V Slovane si veľa sľubujú od amerického útočníka Chrisa Browna, ktorý uplynulé sezóny odohral v najvyššej nemeckej súťaži. Belasí sa tiež usilujú o podpis zmluvy s členom širšieho kádra slovenskej reprezentácie Martinom Bakošom.

Charakter súťaže budú tradične určovať legionári. Na Slovensku v zásade platí, že kto má slabších legionárov, najmä tých zámorských, iba ťažko môže dosiahnuť nejaký úspech. V medzisezónnom období získali domáce kluby viacerých nových zahraničných hráčov. Mnohí dnes našim fanúšikom síce zrejme veľa nehovoria, ale už úvodné kolá napovedia, ktorí sa môžu zaradiť medzi najväčšie osobnosti súťaže.

Extraliga nebude na obrazovkách RTVS, hlavným vysielateľom JOJ Šport

Hlavným vysielateľom extraligy bude po novom televízia JOJ Šport, ktorá sublicenciu na lineárne vysielanie poskytla na obdobie nasledujúcich troch rokov televízii AMC Sport 1. Najvyššia súťaž v programe JOJ Športu doplní Slovenskú hokejovú ligu a Slovenský hokejový pohár, ktoré táto televízia vysielala už v predchádzajúcich dvoch sezónach.

Z každého hracieho kola Tipos extraligy odvysiela JOJ Šport lineárne 1 až 2 zápasy. Ostatné stretnutia si budú môcť diváci pozrieť na digitálnej platforme JOJ Play. Extraligu bude vďaka sublicencii vysielať aj televízia Sport 1. „Sublicenciu sme poskytli na tri roky. Sme radi, že sme získali strategicky významného a stabilného športového partnera,“ vyhlásil riaditeľ JOJ Športu Roman Neuschl, cituje ho TASR.

Definitíva o vysielateľoch nového ročníka hokejovej extraligy padla až v stredu, teda dva dni pred štartom súťaže. „RTVS prijala informáciu o strate najvyššej domácej hokejovej súťaže s rozčarovaním a sklamaním, keďže rozhodnutiu predchádzali intenzívne rokovania ohľadom vyriešenia celej situácie. RTVS bola pripravená finančne aj procesne práva a licenciu pokryť a uzavrieť dohodu s TV JOJ, ktorá získala práva od SZĽH,“ informuje v tlačovej správe Rozhlas a televízia Slovenska.

RTVS dosiaľ odvysielala 27 sezón hokejovej extraligy, dvadsiatu ôsmu nateraz nepridá. „Po zistení, že TV JOJ má práva na túto a ďalšie sezóny slovenskej hokejovej extraligy, sme intenzívne vyzývali vedenie SZĽH na rokovania. Nemali však vôbec záujem situáciu riešiť. Je absurdné odvolávať sa na obchodnú súťaž a prípadnú dohodu medzi dvomi televíziami, keď žiadna obchodná súťaž o práva na najvyššiu slovenskú hokejovú súťaž nebola vyhlásená,“ povedal riaditeľ Sekcie športu RTVS Ján Žgravčák. 


Samuel Prekop