Prihlásiť sa

Do dôchodku v sedemdesiatke? Nasledujúci rok prináša tieto zmeny

Terchova_stretnutie_dochodcov10100805-scaled Ilustračný obrázok. Foto: Pavol Ďurčo/TASR

Téma dôchodkov, a teda predovšetkým ich financovanie, rezonuje už desaťročia. Aj preto sa okrem dobre známeho solidárneho systému, ktorý je na Slovensku známy ako prvý pilier, zaviedli aj ďalšie. Už v roku 1996 oživilo trh aj takzvané doplnkové dôchodkové poistenie. To všetko s jedným cieľom – zachovať si v zrelšom veku životnú úroveň z produktívneho obdobia. Je pravda, že o tieto otázky sa intenzívnejšie zaujímajú skôr staršie ročníky, ale spozornieť by aktuálne mali aj tí, ktorým sa zdá, že sa ich táto téma zatiaľ veľmi netýka.

Od januára sa reformou ruší zastropovanie dôchodkového veku. To bolo dlho diskutovanou témou a malo svojich fanúšikov i odporcov. Určenie konkrétnej vekovej hranice odchodu na dôchodok vo veku 64 rokov bolo teda vyhodnotené ako neudržateľné. Najčastejšie zaznievali dôvody súvisiace s poklesom populácie, ale na pozadí dožívania sa vyššieho veku. Nie je to však len o demografii.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami