Čoraz viac západných krajín uznáva, že konflikt na Ukrajine je neperspektívny, povedal vraj pápež podľa jeho údajného mierového vyslanca v Rusku. Je to ruská propaganda či úprimný záujem o mier?
Pápežova mierová misia pokračuje. Na súkromnej audiencii podľa niektorých talianskych zdrojov prijal ruského intelektuála, ktorý má blízko ku Kremľu i k Moskovskému patriarchátu: Leonida Sevastianova. Na stretnutie prišiel s manželkou, opernou speváčkou Svetlanou Kasianovovou. Argentínsky pontifik obľubuje jej hlas a umelecké výkony.
O schôdzke hovoril hosť na ruskom štátnom portáli a existuje aj fotografia s pápežom, ktorú poslal autorovi tohto článku. Či sa to naozaj udialo, nie je úplne jasné, pretože privátne stretnutia u pápeža Vatikán spravidla nekomentuje. O stretnutí písalo niekoľko talianskych médií. Vystríhali, že tento zvláštny domnelý ruský hovorca pápeža nerušene pracuje na tom, aby z Františka spravil rusofila.
Na predpokladanej súkromnej audiencii v miništáte vraj spolu debatovali o mierovom pláne medzi Ukrajinou a Ruskom:
„Pápež je optimista, pretože vidí, že čoraz viac západných krajín sa prikláňa k myšlienke nezmyselnosti konfliktu na Ukrajine a dodávok zbraní na do vojnou sužovaného štátu. Pápež si myslí, že na bojisku nemôže dôjsť k víťazstvu, každé víťazstvo musí byť za rokovacím stolom. „Musí sa vyvinúť mechanizmus, ktorý bude vyhovovať všetkým stranám konfliktu,“ prezradil líder starovercov Sevastianov pre ruský štátny portál Ria Novosti.
Leonid Sevastianov je predseda Svetového zväzu starovercov, teda odnože ruského pravoslávia. Od minulého roku sa prezentuje v médiách ako mierový vyslanec v Ruskej federácie. Pápež mu vraj zveril plán mieru, ktorý nie je politický ani vojenský, ale duchovný. Má ho šíriť medzi svojimi krajanami.
Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin – považovaný za vatikánskeho premiéra – však redaktorovi Štandardu v lete povedal, že o takomto mierovom pláne nevie.
Rusko, Ukrajina, Európa a USA by mali byť pod jedným dáždnikom
Štandard oslovil aj samotného Sevastianova. Ten povedal, že audiencia bola v pondelok medzi 15. a 17. hodinou, no odmietol sa s redaktorom Štandardu stretnúť. Zároveň poslal krátky komentár. Pripomenul, že jeho hostiteľ vo Vatikáne verí v mariánske zjavenie vo Fatime. Panna Mária sa na tomto portugalskom mieste zjavila v roku 1917 a hovorila taktiež o obrátení Ruska. Sevastianov však túto tému ďalej nerozvinul:
„Potrebujeme mier. Rusko, Ukrajina, Európa a USA by mali byť pod jedným dáždnikom. Rímsky pápež spomenul Fatimu. Spomenul tiež víziu Jána Pavla II.: Rusko a Západ sú dve pľúca – a odvtedy sa nič nezmenilo. Nato, aby boli pľúcami, však treba rokovanie a mierovú dohodu medzi Západom a Ruskom, ktorá bude spravodlivá pre všetkých.”
Poľský pápež však hovoril, že dvomi pľúcami má dýchať kresťanstvo, a to západným a východným.
Sevastianov pre ruský portál ešte doplnil, že argentínsky pontifik pozdravuje a žehná Rusko. Jeho ľud, jazyk a kultúru považuje za veľké:
„Povedal, že si ctí ruskú kultúru nie menej ako hispánsku. Dala svetu obrovský zástup spisovateľov, teológov a svätých. Hovorí, že sa modlí za ruský ľud a dúfa, že sa nájde príležitosť na uzavretie spravodlivého mieru na dlhý čas,“ poznamenal Sevastianov.
Predstavuje Sevastianov pre Kremeľ „zadné vrátka“?
Samozvaný pápežov mierový vyslanec v Rusku v rozhovore pre Štandard v júli 2023 objasnil, že presviedča svoj národ, aby prijal Františka v Moskve. Len vďaka katolíckemu lídrovi sa v krajine hovorí o mieri, a tak je aj vedenie naklonené na vyjednávanie, doplnil.
Sevastianovi všetci neveria. Stavia sa do roly sprostredkovateľa medzi Vatikánom a Kremľom či využíva osobný vzťah s Františkom na vlastné ciele? S podozrením sa pýtajú viacerí vatikanisti. Prebieha taktiež silná informačná vojna a je nutné, aby bola Svätá stolica opatrná, obzvlášť, ak necháva kolovať správy tohto druhu bez povšimnutia, vyslovili sa komentátori v minulosti.
Vystupovanie Sevastianova nie je úplne čitateľné, ale ani František sa nikdy nevyjadril k ich vzájomnému vzťahu. Líder starovercov navyše už niekoľkokrát v médiách bránil rímskeho biskupa. Spresňoval pápežove kontroverzne prijaté slová o krutosti Buriatov a Čečencov a tiež o veľkom Rusku.
Sevastianovova snaha možno predstavuje pre Kremeľ „zadné vrátka“, ak sa Moskve špeciálna vojenská operácia na Ukrajine vymkne spod kontroly, povedal autorovi článku zdroj z prostredia Ruskej pravoslávnej cirkvi.