BRATISLAVA – V Bratislave sa výstava s ľudskými telami neuskutočňuje po prvý raz. Kontroverzný výstavný projekt vás novým spôsobom prevedie svetom anatómie, fyziológie a zdravia, a to prostredníctvom skutočných ľudských tiel. Je to ale ešte stále umenie alebo ide len o legalizovaný kriminálny čin?
Myslíte si, že telo každého mŕtveho zákonite podlieha rozličným fázam rozkladu? Nemusí to tak byť! Môže sa zachovať, a to vďaka jedinečnému procesu takzvanej plastinácie. Tento postup „mumifikácie“ tela vynašiel v roku 1977 profesor Gunther von Hagens, ktorý následne založil aj výstavu Body Worlds. Táto výstava bola po prvý raz uvedená v roku 1995 a dodnes ju navštívilo viac ako 50 miliónov návštevníkov. Stala sa najúspešnejšou výstavou na svete a dnes bola otvorená aj v Bratislave, hoci ju roky sprevádza negatívna reklama. Hovorí sa totiž, že niektoré z tiel by mohli byť získané nelegálnou cestou a že mnohé z nich patria čínskym politickým väzňom, ktorí boli brutálne zavraždení, alebo bezmenným bezdomovcom z Ruska.
Pokiaľ má však vystavovateľ dokumenty, ktoré by mohli spoľahlivo doložiť legálny pôvod mŕtvych tiel premenených na exponáty (úmrtné listy a prípadný súhlas pozostalých na použitie tela), mal ich už pred rokmi doložiť. A hlavne ich ukázať verejnosti. Kým tak neurobí, bude výstava veľkou časťou ľudí v akejkoľvek krajine považovaná za nezákonnú a aj amorálnu.
Keď sa Bratislavský Štandard spýtal jedného z organizátorov na výstavnej ploche na legalitu získaných tiel, boli sme odkázaní na tlačové oddelenie expozície. To si ale vyhradzuje sedem dní čakania na akúkoľvek odpoveď médiám.
Na Slovensku, kde sa väčšina ľudí hlási ku kresťanstvu, sa túto výstavu pred 4 rokmi snažili stopnúť už tým, že sa menil Zákon o pohrebníctve. Cieľom spomenutej novely zákona bolo, aby sa u nás podobne kontroverzné výstavy nemohli nikde zorganizovať. No aj napriek tomu sa v piatok 13. októbra výstava Body Worlds verejnosti otvorila. Zatiaľ totiž neexistuje žiadny kompetentný úrad, ktorý by v danej veci rozhodol a expozíciu zatvoril. Organizátor je zjavne pripravený zaplatiť aj poriadne mastnú pokutu, ktorá mu reálne môže hroziť, z dôvodu porušenia spomenutého zákona o pohrebníctve, alebo prípadného trestného oznámenia rozhorčených občanov.
Zisk z tak šokujúceho podujatia, ktoré cielene a vedome útočí na ľudské city a najhlbšie morálne zásady a zábrany, je zaručený. Asi aj blízkosťou hlavnej autobusovej stanice s tisíckami návštevníkov denne. Napokon, aj akákoľvek negatívna reklama je žiadanou reklamou. Keď však prechádzate výstavou, rýchlo zistíte, že je hlavne dokonalo vypočítaná na efekt. Skvelo osvetlená, vybavená projekciami aj pôsobivými citátmi filozofov. Tie majú zaručiť presah od „surovosti“ obrazov vystavených tiel k všeobjímajúcim témam o nekonečnosti a posvätnosti ľudského života uzavretého v zázraku tela. Pokiaľ máme schopnosť sa odosobniť od toho, či je výstava legálna a budeme hovoriť len o jej neistom edukačnom pôsobení, popisuje mechanizmy vesmíru ukrytého v ľudskom tele. Ukáže vám, ako fungujú ľudské orgány a ako reagujú na bežné choroby, a to porovnaním zdravých a postihnutých orgánov. Uvidíte následky dlhodobých chorôb a chorôb zo závislostí, ako je fajčenie či alkoholizmus. Predstaví tiež mechanizmus umelých kĺbov či umiestnenie implantátov.
Podstatnejšie ale je, čo hovoria na tak zvláštnu expozíciu jej prví zvedaví návštevníci:
Eva (23), študentka VŠ: „Študujem medicínu, tak to bola pre mňa povinná jazda. Hoci som už videla kadečo, bola som z niektorých exponátov aj prekvapená. Celý dobrý dojem mi však úplne pokazili malé potratené embryá. To k výstave absolútne nepatrilo a bolo celkom cez čiaru.“
Roman (42), technik: „Najprv som bol trošku šokovaný, ale potom ma prostredie vtiahlo ako nejaký film. Som tuhý fajčiar a keď som videl nikotínom zničené pľúca, tak ma až striaslo. No vzhľadom na tých päť potratených detí by som výstavu na hodinu zakázal. Niektoré veci majú jednoducho zostať navždy skryté!“
Peter (44), ekonóm: „V mladosti môj brat skákal do výšky, takže športová skulptúra mi učarovala. Celá výstava je zaujímavá a unikátna. Ale len pre dospelých!“
Milada (69), dôchodkyňa: „Som veriaca, tak mi to tu trochu pripadá ako jedno veľké znesvätenie ľudského tela, ktoré je predsa naším najdokonalejším chrámom. Ale uznávam, že výstava je v mnohom zaujímavá a aj šokujúca, hoci na mňa tak pôsobila len prvých pár minút. Keď som ale uvidela tie maličké nenarodené detičky v tej plexisklovej vitrínke, skoro som sa rozplakala. Ľutujem, že ma sem zvedavosť pritiahla!“
Lea (28), na materskej: „Čítala som o výstave na internete kadečo negatívne a ak je pravda, že tie telá sú kúpené nezákonne, tak by ju mali úradne zakázať. Na mňa však veľmi zapôsobila. Aj keď tie nenarodené detičky som asi vidieť nemala.“