MARTIN – Už tento štvrtok bude martinský poslanecký zbor rozhodovať o tom, či si Martinčania v budúcom roku pri plnení svojich daňových povinností budú musieť pripraviť dvakrát viac financií ako doteraz. Na stole je totiž návrh radnice, aby sadzby dane z nehnuteľností stúpli dvojnásobne.
Ak majiteľ trojizbového bytu s výmerou 70 m2 doteraz platil na daniach niečo viac ako 20 eur, v prípade schválenia daňového zvýšenia by to bolo už viac ako 41 eur.
V tomto volebnom období je to už druhý pokus vedenia mesta o zvýšenie daňových sadzieb pre majiteľov nehnuteľností v Martine. Prvý raz sa o to radnica pokúšala bezprostredne po sformovaní nového mestského zastupiteľstva. Na predvianočné rokovanie vtedy predložila poslancom príslušné všeobecne záväzné nariadenie (VZN), v ktorom sa daňové sadzby pre rodinné domy a byty mali zvýšiť o 35 percent a daňové sadzby pre podnikateľov a ich priemyselné či iné stavby o 25 percent.
Konkrétne sadzba za m2 obytnej plochy v rodinnom dome či byte sa mala zvýšiť z 0,29 na 0,391 eura a majitelia priemyselných hál mali platiť za každý m2 plochy 3,903 eura namiesto doterajšieho 3,123 eura.
Zámer radnice, ktorý mal do mestského rozpočtu priniesť milión eur, však narazil na jasný odpor poslancov. Za navrhované zvýšenie daní vtedy hlasovalo iba päť z nich, konkrétne Stanislav Thomka, Marek Belák, Michal Matejička, Dana Žigová a Zuzana Dobríková.
Pri hlasovaní o podpore VZN chýbali predovšetkým hlasy poslaneckého klubu Skúsme to inak. Podľa jeho predsedu Michala Uherčíka má byť problematika daňového navýšenia dlhodobo pripravovaná a hlavne odkomunikovaná smerom k občanom. „Musíme hľadať zdroje v prvom rade pri fungovaní mesta a Martinčanom ukázať, že si v prvom rade vieme upratať náklady mesta,“ vyhlásil vtedy Uherčík.
Neprešli ani dva mesiace a sily v mestskom zastupiteľstve sa začali preskupovať. Prvý výraznejší dôkaz prišiel na marcovom rokovaní, keď poslanecký zbor odhlasoval výmeny na poste predsedov odborných komisií mestského zastupiteľstva. O predsednícke funkcie prišli členovia opozičného poslaneckého klubu Skúsme to inak.
Prívržencov primátora Jána Danka začalo v mestskom zastupiteľstve pribúdať a jeho návrhy sa tak stali priechodné. Niekedy síce len tesnou väčšinou, ale predsa. Problematika zvýšenia daní je však o niečo náročnejšia na schvaľovanie, keďže ide o VZN a na jeho schválenie je potrebná trojpätinová väčšina hlasov prítomných poslancov.
Aktuálny návrh na zvýšenie daňových sadzieb hovorí prakticky o 100-percentnom navýšení všetkých položiek. Sadzba za m2 rodinného domu či bytu by sa mala zvýšiť z 0,29 na 0,59 eura, v prípade chát z 0,841 na 1,70 eura a v prípade garáží z 1,106 na 2,25 eura.
Dvojnásobné zvýšenie sa týka aj podnikateľov, kde doterajšia sadzba za m2 priemyselnej haly je 3,123 eura. Po novom by to malo byť 6,30 eura. Ak doteraz martinská radnica na dani z nehnuteľnosti vybrala zhruba 5 miliónov eur, pri schválení navrhovaného VZN by to znamenalo, že mestská kasa si o takú istú čiastku prilepší.
Vedenie mesta rozbehlo pred rokovaním zastupiteľstva na internetovej stránke anketu, v ktorej sa pýta, či občania „súhlasia s rozumným zvyšovaním daní“. Výsledky ankety nie sú až také zaujímavé, keďže hlasovať môže naozaj ktokoľvek, a teda nielen Martinčania a je tak veľmi jednoduché výsledok zmanipulovať.
Zaujímavý je skôr vysvetľujúci komentár vedenia mesta, ktoré sa k návrhu na zvýšenie daní odhodlalo po odhade príjmov pre budúci rok, ktoré ovplyvnia zákony a inflácia. Radnica očakáva znížený príjem z podielových daní o 655-tisíc eur či navýšenie zákonných výdavkov na mzdy učiteľov o 1,1 milióna eur. Spolu s ďalšími položkami prepočty radnice hovoria o potrebe získať do rozpočtu 3,7 milióna eur.
Či sa to podarí cestou zvýšenia daňového zaťaženia Martinčanov, ukáže sa vo štvrtok 26. októbra na rokovaní mestského zastupiteľstva. Ako sme už vyššie naznačili, na schválenie VZN je potrebná trojpätinová väčšina prítomných poslancov. Ak teda všetci martinskí poslanci prídu „do práce“, potrebných bude 19 poslancov. V prípade jednej absencie bude stačiť na schválenie podpora 18 poslancov.
Pri hlasovaní môže zavážiť aj výsledok petičnej akcie, ktorú rozbehol šéf poslaneckého klubu Reštart Martina Milan Ftorek. „Navýšenie daní samo o sebe nemusí byť zlá vec. Ak to dáva zmysel, respektíve ak je aspoň trochu nádej, že sa tie peniaze nestratia v tajuplnej čiernej diere netransparentnosti alebo sa nerozflákajú na neudržateľné a nekoncepčné nezmysly. Vedenie mesta však doslova žiada občanov, aby z ich vlastných peňaženiek financovali ich neschopnosť šetriť sami na sebe, neschopnosť čerpať eurofondy v takej miere, ako to robia napríklad v Trenčíne,“ priblížil dôvody k petičnej akcii Ftorek.
Aktuálne petíciu online formou podpísalo približne 800 ľudí.