BRATISLAVA – Jeseň je už v plnom prúde a prináša so sebou aj ochladenie. Začína nám teda sezóna detských „soplíkov“, nádchy a prechladnutí, ktoré vedia všetkých poriadne potrápiť. Ako pokoriť tieto neduhy hneď v zárodku pomocou prírody a expresne rýchlo? Tinka Karmažín, ktorá je autorkou známej knihy Tinkina prírodná lekáreň, ponúka cenné rady.
Vaša knižka Tinkina prírodná lekáreň je nesmierne rozmanitá. Nájdeme v nej recepty na rôzne tinktúry, olejčeky, liečivé mastičky, čaje, peelingy, šampóny a mnoho iného. Na jar nám poradí, ako si uvariť čaj z fialky, alebo ako si osladiť život púpavovým medom, v lete nás schladí voňavým levanduľovým sirupom a odplaší bezočivé komáre a kliešte prírodným repelentom. Na jeseň a v zime dobre poslúžia vyháňači bacilov alebo cukríky na bolesť hrdla. Spoločným menovateľom tejto pestrej lekárne je príroda. Z čoho ste čerpali také veľké množstvo vzácnych informácií a ako dlho Vám trvalo túto knižku napísať?
Pochádzam z lekársko-bylinkárskej rodiny. Odmalička som vyrastala v obdive k výskumom a pokrokom v medicíne, no zároveň som bola vedená k bylinkám a k úcte a láske k prírode. To mi otvorilo obzory a naučilo ma hľadaniu rovnováhy medzi týmito dvomi svetmi a poznaniu, že aby dokázali človeka vyliečiť, musia sa dopĺňať a spolupracovať. Pochopila som, že je nesmierne dôležité nájsť medzi nimi balans a liečiť nielen chorobu, ale aj človeka ako celok. Snažiť sa nájsť príčinu a ideálne ju natrvalo odstrániť. Poznať a užívať tieto dary, ktoré nám pomáhajú liečiť bolesti nášho tela, duše aj ducha a ďakovať za ne. Na začiatku bol nesmelý sen zapísať si všetky bylinkové recepty z našej rodiny. Aby sa zachovali. Aby som ich mohla raz odovzdať svojmu synčekovi a on vedel, akú bylinku by použila jeho prababka. Aby som
ho viedla k úcte a láske k prírode a liečivám z nej už odmalička tak, ako som bola vychovávaná ja. Písala som ju neuveriteľných 5 rokov, pokým uzrela svetlo sveta a veľmi sa teším, že tú precíznosť, na ktorej som si dala záležať, si ľudia cenia a že sa táto bylinková knižka teší veľkej obľube.
Sezóna „soplíkov“, nádchy, prechladnutí a vírusov je tu. Chorobu treba podchytiť hneď pri prvých príznakoch, aby sa nerozvinula do zápalu, lebo potom sa vie nepríjemne skomplikovať a tam by sme si už len s prírodnými preparátmi asi nepomohli. Vo svojej knižke odporúčate výplach dutín. V čom spočíva jeho sila a ako ho správne vykonávať?
Výplach nosových dutín je podľa môjho názoru skutočne zázračný spôsob liečby soplíkov. To, čo dokáže z nosa vyjsť po výplachu, sa nikdy nepodarí vyfúkať ani s pomocou kvapiek. Výplach zabezpečí, že sa vyčistia nosné dutiny a odstráni sa ložisko hlienov a vírusov, ktoré následne nemajú možnosť prerásť do horšieho priebehu choroby. Tento spôsob je mimoriadne účinný aj pri sínusitíde (opuch sliznice
nosa). Výplach nosa nebolí a nemusíme sa ho obávať. Výplachy som môjmu synčekovi aplikovala už od jeden a pol roka ružovým hydrolátom – je to vodný destilát z čerstvých lupeňov ruže. Má úžasné protizápalové a regeneračné účinky, pretože je hypoalergénny. Výplach môžeme striedať aj ako slaný roztok s kvapkou propolisu, rozpúšťa hlieny a pôsobí protizápalovo. Na výplach je možné použiť striekačku bez hrotu, konvičku, alebo už hotovú sadu. Základ je správne nakloniť hlavu, uvoľniť sa a dýchať ústami a potom postupne striekať roztok raz do jednej a potom do druhej dierky. Pred prvou aplikáciou je vhodné si pozrieť na internete videá, ako to prebieha a ukázať aj dieťatku, že sa naozaj nemá čoho báť.
Ako nám môže byť nápomocné nahrievanie infralampou? Oplatí sa do nej zainvestovať?
V našej domácnosti je infralampa hlavnou výbavou domácej lekárničky a je to prístroj, bez ktorého si úprimne neviem predstaviť život. Pomáha nám nielen pri nachladnutí, kašli a chrípke, uvoľňuje a spriechodňuje dutiny, ale aj pri rôznych iných bolestiach ako sú migrény, menštruačné bolesti, bolesti krížov, krku, uší. Je to záležitosť, ktorá stojí 20 eur, využiteľná je na množstvo spôsobov a mala by mať miesto v každej domácnosti. Ihneď po aplikácii nastáva uvoľnenie od tlakov aj bolestí. Infralampa je prístroj, ktorý vyžaruje suché liečivé teplo s infračerveným žiarením. Tieto lúče sú schopné prenikať hlbšie do pokožky, prehrievajú organizmus, rozširujú a prekrvujú cievy. K infralampe je potrebné používať špeciálne čierne alebo červené okuliare. Je vhodná pre deti aj dospelých.
Účinný spôsob, ako zvlhčiť sliznice a dostať do tela liečivú silu byliniek je naparovanie nad bylinným kúpeľom. Nejeden z nás si určite z detstva pamätá, ako nás mama pri prvých príznakoch nachladnutia hnala nad hrniec s bylinkami a nechala nás „saunovať“ s uterákom na hlave. Ktoré bylinky sú vhodné na naparovanie a ako si správne urobiť bylinný extrakt? Aká má byť intenzita a frekvencia?
Naparovanie sa nad horúcimi bylinkami a soľou je v našej rodine vždy voľbou číslo jeden ihneď pri prvom príznaku choroby. Úľava nastáva takmer okamžite. Naparovanie uvoľní nos, zmierni priebeh choroby, a čo je podstatné, lieči dutiny zvnútra tým, že vyhrieva, zvlhčuje a revitalizuje sliznice. Bylinky je vhodné použiť slezovité na zriedenie hlienov a uvoľnenie dýchacích ciest: podbeľ liečivý, slez maurský, skorocel
kopijovitý, šalvia lekárska, rumanček kamilkový, dúška tymiánová. Do dvaapollitrového hrnca dáme hrsť soli a hrsť byliniek. Necháme zovrieť pod pokrievkou a potom sa už naparujeme nad hrncom pod uterákom. Naparovanie je vhodné praktikovať tri- až päťkrát denne na začiatku choroby a potom už podľa potreby. Dávame veľký pozor najmä pri naparovaní s deťmi, nenechávame ich samé s horúcou tekutinou a naparovanie necháme trošku vychladnúť, aby para pri vdychovaní nebola vriaca. Naparovanie nie je vhodné aplikovať v prípade horúčky.
Ďalším dobrým pomocníkom, ktorý odporúčate, je inhalátor. Kedy po ňom siahnuť a ktoré roztoky sú doň vhodné?
Inhalátor je osožným pomocníkom pri ochorení horných aj dolných dýchacích ciest, najmä keď už soplíky zatečú dole. Inhalácie pôsobia liečivo pri bežných respiračných ochoreniach, ale aj pri zápalových a chronických. Inhalujeme v ňom fyziologický roztok alebo Vincentku či Sulinku – rozpúšťajú hlieny, uvoľňujú spazmy, spriechodňujú a uľahčujú dýchanie a pomáhajú vykašliavať. Inhalátor je vhodné kúpiť kvalitnejší s kompresorom, aby dokázal rozprášiť tekutinu, ale aj inhalačné liečivá na paru, neupchával sa, alebo nezanechával na tvári mokré čiastočky.
Cibuľa bola našimi starými mamami považovaná za zázračný liek. Určite vedeli, prečo jej túto silu pripisujú. V čom spočíva podľa Vás jej moc? Ako si môžu čitatelia vyrobiť vlastný cibuľový sirup?
Cibuľa je zelenina, ktorú má každý z nás bežne doma. Okrem využitia pri varení je úžasným pomocníkom najmä v surovom stave. Má širokospektrálne využitie pri rôznych ochoreniach, pretože je protizápalová a pôsobí antibakteriálne a tým sa radí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká. Dezinfikuje organizmus od nežiadúcich baktérií a vírusov od ústnej dutiny, cez tráviaci trakt až po vyprázdňovanie. Obsahuje éterické oleje, ktorú upokojujú pri kašli, a je perfektná na vykašliavanie, rozpúšťanie hlienov, pri prechladnutí a dezinfekcii ústnej a krčnej dutiny. U nás doma je cibuľový sirup číslo jedna a ihneď po ňom siaham pri bežných ochoreniach, ako sú nádcha, chrípka a kašeľ. Postup je veľmi jednoduchý, cibuľu nakrájame na malé kocky, zalejeme medom, poriadne pozatláčame, pomiešame a necháme 15 minút postáť. Následne sirup zlejeme, vyžmýkame a podávame po lyžičkách 3x denne.
Teplý čajík a vitamíny. To k liečbe nesporne patrí. Ktoré bylinné čaje a vitamíny by ste odporučili? Ako vieme liečbu podporiť silicami a propolisom?
Tekutiny sú pri chorobe veľmi dôležité, obzvlášť tie teplé, pretože pomáhajú skvapaľňovať hlieny. Vhodné bylinky sú baza čierna, lipa malolistá, dúška materina a tymiánová, slez nebadaný, prvosienka jarná, skorocel kopijovitý. Výborným dezinfekčným doplnkom sú aj koreniny ako zázvor, kurkuma, škorica a klinčeky, ktoré pôsobia antibakteriálne a prehrievajú organizmus. Liečbu vieme podporiť rôznymi bylinnými sirupmi, napríklad smrečkovým, skorocelovým, ale aj tinktúrou z kapucínky a echinacei a propolis na imunitu. Dôležité sú aj probiotiká a také tie základné vitamíny C, D a B komplex. Pomocníkom sú aj silice, ktoré dáme do difúzera, dezinfikujú vzduch a ľahšie sa nám potom dýcha napríklad eukalyptová silica.
Ako upraviť dieťaťu stravu počas choroby?
Pri liečbe ochorení, pri ktorých vznikajú hlieny a rôzne sekréty, je vhodné upraviť stravu tak, aby bola ľahko stráviteľná a zásaditá. Ideálne je na čas vylúčiť mliečne výrobky a sladkosti a aj mäso konzumovať len diétne. Vhodná je najmä ľahká zeleninová strava, rôzne bielkoviny, ľahké strukoviny, vývary a prípadne aj čerstvo odšťavené šťavy. Telo potrebuje v čase choroby odľahčiť a vyhnúť sa ťažkému a dlhému tráveniu, aby malo energiu na uzdravovací proces.
Ako rýchlo si viete s pomocou vyššie uvedených odporúčaní poradiť so sezónnymi chorobami u Vás doma?
Bežné klasické prechladnutia dokážem pomocou týchto postupov vyliečiť za 3 dni, pretože sa nestihnú rozrásť do rôznych zápalov.
Kedy je najvyšší čas siahnuť po liekoch?
Je to veľmi individuálne, každý organizmus má iný prah bolesti, iný nástup aj vývoj choroby. Samozrejme, keď sa necítime dobre a vidíme, že je zle nám alebo sa trápi naše dieťatko, nečakáme a použijeme lieky na zmiernenie choroby a bolestí alebo vyhľadáme lekársku pomoc. Lieky sú tu na to, aby liečili a pomohli nám, keď už iné spôsoby alebo prírodná liečba jednoducho nestačí. Treba ich však brať s rozumom a myslieť aj na to, že každý liek má nežiadúce účinky.