Blásy vybudoval most medzi Popradom a Tatrami

POPRAD – Podtatranská knižnica v Poprade vydala tretiu knihu z edície Významní ľudia Popradu. Mestu i horám žil Eduard Dávid Blásy je najnovšie dielo, ktoré približuje život a dielo Veličana, ktorý priblížil Vysoké Tatry obyvateľom podhoria. Knižka je dielo autorskej dvojice Mikuláš Argalács a Inga Janigová.

Poprad Blasy Uvedenie knihy o E. Blásym, zľava: predseda Klubu Veličanov Milan Hámor, riaditeľka Podtatranskej knižnice Monika Naštická, autori Inga Janigová a Mikuláš Argalács. Foto: Rastislav Ovšonka

„Eduard Blásy bol prvý človek, ktorý vybudoval most medzi Popradom a Tatrami. Odmyslime si Rainera, ktorý išiel do Tatier zarábať, podobne ešte pred Rainerom Reis. Blásy nešiel do Tatier zarábať. Išiel tam za poznávaním. Poznávanie ho priviedlo aj k tomu, že sa viac začal venovať prírodovede. U ľudí budoval vzťah k Tatrám,“ povedal pre Prešovský Štandard o Blásym jeden zo spoluautorov publikácie Mikuláš Argalács.

Eduard Blásy bol okrem milovníka a poznávateľa Vysokých Tatier aj významným činovníkom v mestečku Veľká, ktoré je dnes súčasťou Popradu. „Dlhé roky bol mestským kapitánom, nie starostom, ktorým nikdy nebol, hoci sa to všelikde vypisuje,“ doplnil Argalács. Eduard Blásy bol tiež priekopníkom zimnej turistiky vo Vysokých Tatrách, no nielen na štíty, ale i do dolín.

Významnú úlohu zohral Eduard Blásy v hasičskom hnutí v regióne. „Bol to prvý človek, ktorý spojil vtedy päť samostatných mestečiek, ktoré dnes tvoria Poprad, do nejakého účelového spoločenstva,“ uviedol Argalács. Tento spolok založil v roku 1863. Hoci ho úrady nepotvrdili, dokázal dať dokopy okolo 250 ľudí zo všetkých piatich mestečiek. Neskôr, v roku 1878, sa Blásy zaslúžil o založenie samostatného dobrovoľného hasičského zboru vo Veľkej a stal sa jeho veliteľom.

Kým prvé dve knižky z edície, venované Dávidovi Huszovi a Jánovi Emlovi Scholtzovi, napísal Mikuláš Argalács samostatne, pri príprave tretieho dielu mal spoluautorku. „Blásymu som sa venovala už skôr. Kvôli covidu sa mnohé veci stopli a v zásuvke mi ostalo množstvo materiálu. Jednoducho som sa nechala nahovoriť,“ uviedla Inga Janigová.

K novým zisteniam patrí podľa nej aj to, že Blásy nikdy nebol horským vodcom, hoci v Uhorskom karpatskom spolku mal na starosti horských vodcov. Pripravoval dokonca predpisy, ktorými sa majú riadiť. Z dnešného pohľadu bol skôr sprievodcom. Pri skúmaní rodokmeňa sa potvrdilo, že rodina Eduarda Blásyho prišla do Veľkej z Matejoviec, čo je momentálne ďalšia mestská časť Popradu. Hoci Samotný Eduard nebol starostom Veľkej, jeho dedo bol starostom v Matejovciach.

Mikuláš Argalács má v pláne pokračovať v edícii Významní ľudia Popradu knižkou o „architektovi Tatier“ Gedeonovi Majunkem. „Veľmi rád by som bol, keby vznikol ešte Gedeon Majunke, ale nie Majunke o tatranských hrazdených stavbách a architektúre. On bol oveľa viac ako len tatranské stavby,“ zdôraznil Argalács.

Knižku Mestu i horám žil Eduard Dávid Blásy môžu záujemcovia získať v Podtatranskej knižnici v Poprade. Jej vydanie podporili Prešovský samosprávny kraj a Klub Veličanov.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok