Vysoko v horách už sú zimné podmienky. Ako si správne naplánovať túru?

VYSOKÉ TATRY – Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov Vysokých Tatier, že vo vysokohorskom prostredí už sú zimné podmienky. Víkendová zmena času totiž spôsobila, že „deň sa skrátil“ o hodinu. Horskí záchranári preto turistom ponúkajú niekoľko odporúčaní, ako si v jesennom a zimnom období správne naplánovať túru.

Vysoké Tatry HZS zima Vysoké Tatry. Foto: hzs.sk

„Pri plánovaní túr je vhodné vyraziť v skorých ranných hodinách a prispôsobiť dĺžku a náročnosť trasy fyzickým schopnostiam jednotlivca,“ informujú horskí záchranári.

Z dôvodu bezpečnosti odporúčajú návrat z túry pred západom slnka. Teplota po zotmení môže v horách výrazne klesnúť. V ranných hodinách sa tiež na mnohých, najmä tienistých miestach, môže vyskytovať mráz, tenká vrstva ľadu a sneh. V tomto ročnom období je vhodné neustále nosiť so sebou stúpacie železá, alebo aspoň protišmykové retiazky na obuv.

Záchranári tiež odporúčajú turistom vybaviť sa výstrojom už do zimných podmienok, ktorý môže výrazne pomôcť pri náhlom zhoršení počasia, výraznom ochladení či silnom vetre, čo s prichádzajúcou zimou nie je v horách výnimočné.

Pri pohybe v horách na jeseň a s prichádzajúcou zimou je vhodné nezabudnúť na zdroj svetla, dostatok tekutín, vhodné hlavne teplé oblečenie a prípadne možnosť dobitia batérie v mobilnom telefóne. Záchranári tiež odporúčajú nainštalovať si bezplatnú aplikáciu Horskej záchrannej služby. Tá dokáže určiť polohu a poskytnúť záchranárom potrebné informácie pre urýchlenie zásahu. V prípade potreby privolania pomoci značne uľahčí následky poistenie na hory.

Horská záchranná služba na svojej oficiálnej internetovej stránke na dennej báze uverejňuje aktuálne výstrahy vo všetkých pohoriach Slovenska. V prípade nevhodného počasia záchranári neodporúčajú pohyb v horskom teréne ani skúsenejším turistom. Horskí záchranári tiež upozorňujú, že leteckú techniku nie je možné nasadiť z bezpečnostných dôvodov v horskom teréne po zotmení, ani za nepriaznivého počasia a silného nárazového vetra. Všetky zásahy v takýchto prípadoch vykonávajú po zemi a môžu trvať niekoľko hodín. Záchranári tiež žiadajú návštevníkov, aby pri plánovaní túr prihliadali aj na tieto skutočnosti a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku pri pohybe v horskom teréne.

„Pri pohybe v horách vždy hrozí turistom isté riziko, ktoré nikto nedokáže vylúčiť. Snahou pokúsiť sa ho eliminovať na minimum sa môžeme pričiniť o záchranu vlastného, prípadne cudzieho života. Pri zodpovednom časovom naplánovaní a s vhodným vybavením na túru existuje vyšší predpoklad šťastného návratu domov každého jedného z nás,“ uvádza Horská záchranná služba.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok