Národný park má sídlo v mestskej časti

VYSOKÉ TATRY – Jedna z posledných noviel zákona o ochrane prírody a krajiny zaviedla do zákona zriadenie deviatich správ národných parkov s presne určenými sídlami. Kým v ôsmich prípadoch sú sídlom správy národného parku mesto alebo obec, v jednom prípade je ako sídlo národného parku uvedená jedna z mestských častí, nie samotné mesto.

strba-tarn-4818338_1280 Foto: Pixabay

Tou je Správa Tatranského národného parku, ktorá má ako sídlo uvedenú Tatranskú Lomnicu. Tatranská Lomnica je pritom len jedna z 15 častí mesta Vysoké Tatry. „V tomto prípade ide o historický kontext. Hoci je Tatranská Lomnica súčasťou mesta Vysoké Tatry, ako sídlo správy TANAP-u sa už od jeho založenia (1. január 1949) uvádzala Tatranská Lomnica napriek tomu, že oficiálne ide o časť mesta Vysoké Tatry. Pri reforme národných parkov sa preto nadviazalo na tento historický kontext a ako sídlo správy národného parku bola uvedená Tatranská Lomnica,“ zdôvodnil uvedenie názvu mestskej časti v názve správy národného parku hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Uvedením sídla správy do zákona tak došlo aj k zmene samotných názvov správ národných parkov. V prípade Správy TANAP-u je oficiálnym názvom znenie Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Podobne je to aj v prípade ostatných správ: Správa Národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi alebo Správa Pieninského národného parku so sídlom v Spišskej Starej Vsi.

„Sídla národných parkov sú v názvoch národných parkov uvádzané z dôvodu, že s takýmito názvami boli zahrnuté do novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorou boli zriadené správy národných parkov ako samostatné organizácie ochrany prírody,“ doplnil Ferenčák.

Presnú lokalizáciu sídla pritom nemajú v zákone o ochrane prírody a krajiny uvedené iné organizácie, ako sú napríklad aj Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky či Slovenská inšpekcia životného prostredia.

V prípade zmeny sídla správy národného parku tak zrejme bude nutné meniť aj samotný zákon. K zmenám sídiel správ národných parkov pritom už v minulosti došlo. Samotná Správa Tatranského národného parku v nedávnej minulosti sídlila istý čas vo Svite. Podobne Pieninský národný park mal sídlo v Červenom Kláštore.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok