BRATISLAVA – Uplynul už viac ako rok od posledných komunálnych volieb, v ktorých sme si volili predstaviteľov našich mestských častí. Bratislavský Štandard sa preto v týchto dňoch obrátil na všetkých starostov a starostky so žiadosťou o ročný odpočet ich doterajšej práce, ako aj o odpovede na aktuálne témy nášho hlavného mesta. Redakcia položila všetkým rovnaké otázky v nasledovnom znení:
1. V týchto dňoch je to takmer rok, čo ste sa ujali funkcie starostu mestskej časti. Priblížte obyvateľom Vašej mestskej časti, čo všetko dôležité sa Vám za ten rok podarilo uskutočniť, poprípade naštartovať?
2. Po troch rokoch strávených v pandémii ochorenia COVID-19, následnej vojny na Ukrajine a s tým spojenej humanitárnej krízy, vysokej inflácie, či zásahov do financovania samospráv zo strany vlády a štátu, v akej finančnej kondícii je v súčasnosti Vaša mestská časť?
3. Primátor Matúš Vallo už druhýkrát plánuje zdvíhať dane z nehnuteľností. Aký je Váš postoj k takémuto kroku?
4. O pár týždňov sa bude na mestskom zastupiteľstve meniť Štatút hlavného mesta a malo by sa tak zmeniť prerozdelenie financií medzi magistrát a mestské časti. O aký balík peňazí sa zlepší situácia vo Vašej mestskej časti a ako plánujete tieto financie do budúcna využívať?
5. Pred mesiacom vstúpila do platnosti „chodníková novela“, ktorou sa zakázalo parkovanie na chodníkoch, okrem miest, kde je to dopravným značením povolené. Ako veľmi sa dotkla táto zmena zákona obyvateľov Vašej mestskej časti? Aké sú po mesiaci prvé výsledky a ako vnímate konanie mestskej polície pri dodržiavaní pravidiel? Akým spôsobom Vám bol pri povoľovaní parkovania na chodníkoch nápomocný Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy?
V tomto článku Vám prinášame odpovede starostov tretieho bratislavského okresu, teda mestských častí Rača, Vajnory a Nové Mesto.
1. Tento rok sa nám v Rači podarilo skolaudovať a otvoriť základnú školu Plickova (25 tried a 10 odborných učební), kde aktuálne pokračujú ešte stavebné práce na vonkajších ihriskách. Otvorili sme alokované 2 triedy materskej škôlky Barónka – Rínok Rača, urobili kompletnú opravu siete v MŠ Gelnická, aktuálne sa dokončuje projekt parku Strelkova (ten sme začali v máji 2023) a vo výstavbe je kompletná rekonštrukcia námestia na Dopravnej. Na jar 2023 sme tiež začali s výstavbou novej škôlky na Kadnárovej, kde je aktuálne ukončených približne 70 percent prác a projekt by sa mal dokončiť vo februári 2024.
Čo sa týka projektovej prípravy, tak aktuálne riešime projektovú dokumentáciu a príslušné povolenia na projekty zariadenia opatrovateľskej služby Dopravná, rekonštrukcia KS Žarnovická, Koloničovej kúrie a hasičskej zbrojnice. Vo fáze príprav je tiež projekt nového úradu v Nemeckom kultúrnom dome.
2. Mestská časť Bratislava-Rača sa snaží dlhoročne o racionálne nakladanie s financami, peniaze sa snažíme investovať a „neprejedať“, robíme veľké investičné projekty (školy, škôlky, parky, verejné priestranstvá) a za posledné roky sa nám podarilo získať skoro 10 mil. eur z mimorozpočtových zdrojov. Realizácia ďalších projektov je podmienená práve aj získavaním eurofondov v budúcnosti – vlastné zdroje už budú obmedzené. Treba objektívne povedať, že zostaviť vyrovnaný rozpočet je každým rokom náročnejšie.
3. Nakoľko nie som mestský poslanec, tak v danej veci nebudem hlasovať. Rozpočty obcí sú vo všeobecnosti napäté – pre Raču by vyšší príjem z dane z nehnuteľností znamenal možnosť realizovania väčšieho počtu projektov. Treba tiež povedať, že bez zvyšovania príjmov samospráv nebude do budúcna možné zachovať ani činnosti v dnešnom rozsahu. Rača má, ako jediná mestská časť, nielen školy či škôlky, ale aj dve zdravotné strediská, detské jasle či denný stacionár pre seniorov – tieto služby chceme, samozrejme, zachovať v plnom rozsahu. Preto je úplne legitímna diskusia o zvyšovaní daní z nehnuteľností. Na druhej strane sme však do dnešného dňa nedostali jasnú informáciu od hlavného mesta SR Bratislava, aké projekty v mestskej časti Rača by realizovali z prípadného zvýšenia daní. Dlhodobo ich žiadame, aby realizovali aspoň časť ich vlastných projektov, ktoré sľúbili vo volebnom období 2018 až 2022.
V prípade zvýšenia daní z nehnuteľnosti plánujeme časť navýšenia využiť na zvýšenie príspevku pri narodení dieťaťa, príspevku pri ŤZP dieťati a rodinám s 3 a viac maloletými deťmi, tiež plánujeme zvýšiť príspevok jubilantom – seniorom.
4. V zmysle nášho rozpočtu pôjde o pomerne zanedbateľnú čiastku – gro z tej sumy pôjde na prevádzku škôl a škôlok – v rámci celkového rozpočtu to však je zvýšenie menšie ako o 1 percento. Nakoľko však rastú náklady na mzdy, odvody, energie aj tovar a služby, vykryje nám to v školách a škôlkach iba časť inflácie. V princípe sa však očakáva taký nárast cien energií, že to navýšenie nebude stačiť ani na toto zvýšenie.
5. V teréne nevidím zásadnejšie rozdiely – tam, kde ľudia parkovali v rozpore s predpismi pred 1. 10., tam parkujú rovnako v rozpore s predpismi aj dnes. Jediný rozdiel je, že je možno trochu vyššia šanca, že dostanú pokutu. Hlavné mesto SR Bratislava v Rači prakticky nevyznačilo žiadne parkovacie miesta na svojich chodníkoch – s výnimkou pár miest pred Billou. Mestská časť Bratislava-Rača ich vyznačila tam, kde to bolo možné pri zachovaní bezpečnosti chodcov. Treba tiež uviesť, že chodníky sú budované prioritne pre chodcov a nie pre parkovanie vozidiel, takže v prvom rade by malo ísť o bezpečnosť chodcov. To je verejným záujmom. Parkovanie osobných vozidiel je v prvom rade súkromný záujem, na ktorého riešení by sa mal spolupodieľať aj užívateľ motorového vozidla. Veľa vodičov si to aj uvedomuje a zabezpečujú si aj vlastné parkovanie. Mestská časť Bratislava-Rača buduje parkovacie miesta v rámci rozpočtových a priestorových možností (pozemky). Tu je ale potrebný súhlas Hlavného mesta SR Bratislava, kde príslušné oddelenie zelene niekedy nesúhlasí so zaberaním zelených plôch. V tomto by sme ocenili, ak by sa našiel konsenzus, v ktorých prípadoch by hlavné mesto súhlasilo s budovaním parkovacích miest aj na zeleni. Plne chápeme, že zeleň je dôležitá, treba sa však vždy snažiť nájsť nejaký kompromis.
1. Za najzásadnejšie považujeme to, že napriek inflácii a tomu, že vláda pripravila samosprávy o obrovský balík peňazí, sa nám darí pokračovať a ukončovať najvýznamnejšie investičné projekty.
V tomto roku sme dokončili prístavbu Základnej školy Kataríny Bruderovej v hodnote 3,2 milióna eur. Aktuálne prebieha kolaudačné konanie. Rovnako sa nám podarilo úspešne rozbehnúť výstavbu domu pre seniorov za viac ako 1 milión eur, ktorý by svojim klientom mohol začať slúžiť už v priebehu budúceho roka. Stavbu dokončujeme rovnako v decembri tohto roku.
Vzhľadom na to, že sme dedinou v meste, ktorá si uchováva svoje unikátne tradície, sa snažíme udržiavať a zveľaďovať aj dedičstvo našich predkov, napríklad rekonštrukciou Vajnorského ľudového domu, ktorý bude čoskoro otvorený.
Vybudovali sme ulicu Široká, ako príklad modernej ulice 21. storočia a v podobných infraštruktúrnych projektoch budeme pokračovať. Snažíme sa zveľaďovať aj športovú infraštruktúru, tento rok nám vo Vajnoroch vznikol hokejbalový klub a teraz v novembri preň budeme otvárať hokejbalové ihrisko. Postupujeme aj čo sa týka projektových dokumentácií najmä na cyklotrasu Rybničná, ktorá spojí centrum Vajnor s lokalitou Rybničná a mestskou časťou Rača. Rovnako chceme pripraviť aj cyklotrasu na Zlaté Piesky s prepojením na Ivanku pri Dunaji.
2. Snažili sme sa správať ako dobrý hospodár, v minulom volebnom období sa nám podarilo znížiť úverové zaťaženie mestskej časti z 25 na 8 percent, čo nám umožnilo pustiť sa do realizácie významných investičných zámerov. Potom ako nás štát pripravil o finančné prostriedky z dane z príjmu fyzických osôb, naša pripravenosť sa ukázala ako správna vec, nakoľko sme si museli zobrať úver vo výške 800-tisíc eur, aby sme začaté investície vedeli úspešne dokončiť. Aktuálne zadĺženie mestskej časti máme na úrovni… Sme však presvedčení, že investícia do budúcnosti stála za to. Nateraz dokážeme zabezpečiť fungovanie všetkých samosprávnych služieb. Ak však nedôjde zo strany štátu k dofinancovaniu výpadkov, ktoré vznikli, bude to mať vplyv na našu schopnosť ísť do ďalších investičných a rozvojových projektov, a to už ani nehovorím o likvidácii investičných dlhov, ktoré máme v infraštruktúre, či už cestnej, vodovodnej alebo odpadovej.
3. Zvyšovanie daní je pre každého politika, aj toho komunálneho, vždy nepríjemnou vecou. Tu však treba povedať, že toto zvyšovanie nie je slobodným rozhodnutím hlavného mesta, ale ide o vynútenú reakciu na zásadné zhoršenie financovania samospráv zo strany štátu a infláciu v posledných rokoch. V súvislosti s infláciou ide najmä o vysoké ceny energií, stavebných materiálov a ďalších surovín.
Mestá a obce boli tými, ktorí mali zaplatiť bezbrehé politické predvolebné rozhadzovanie, a ak chcú zabezpečiť základné fungovanie, nemajú často inú možnosť ako zvyšovať dane z nehnuteľností, nakoľko zo strany štátu prichádzajú vždy skôr len sľuby a prípadné kompenzácie nikdy ani len zďaleka nepokryli skutočné výpadky v našich rozpočtoch.
4. Situácia mestskej časti by sa mala po zmene štatútu mierne zlepšiť. Ako som už spomenul, o využitie prostriedkov nebude núdza. Pôjde o kombináciu investícii, znižovania dlhu a vykrývanie zvýšených inflačných nákladov v bežnej prevádzke a zaplátanie dier, ktoré nám spôsobilo zásadne zhoršené financovania samospráv zo strany štátu.
5. Vajnory nepatria k mestským častiam, kde je parkovanie takým vypuklým problémom. Prijali sme koncepciu náhrady zrušených parkovacích miest prostredníctvom vytvorenia miest na novovytvorených zjednosmernených uliciach. Samozrejme, reakcie máme rôzne. Od ľudí, ktorí chápu, že parkovanie svojho vozidla si majú zabezpečiť prioritne na svojom pozemku, až po takých, ktorí považujú za potrebu zaparkovať presne pri svojej bráne za „základné ľudské právo“.
Nateraz sme nezaznamenali žiadne vážne problémy, situáciu priebežne sledujeme a vyhodnocujeme a sme pripravení prijímať riešenia pre jednotlivé lokality, v ktorých by sa situácia v statickej doprave stala neúnosnou.
Starosta Matúš Čupka do uzávierky neodpovedal.