Prihlásiť sa

Nariadenie, ktoré umožňuje zmenu pohlavia, sa vláde zrušiť nechce. Váha aj pri ďalších kultúrno-etických témach

Dolinková Fico Foto: Facebook.com/Zuzana Dolinková

Zdá sa, že vláde Róberta Fica sa akosi nechce naplniť predvolebný sľub o tom, že zastaví gender revolúciu. Ešte ťažšie je to s otázkami v súvislosti s ďalšími snahami o liberalizáciu zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva na otázky ohľadne kultúrno-etických tém neodpovedá. Predstavitelia Smeru po voľbách svoje vyjadrenia k týmto témam taktiež miernia.

Vláde Róberta Fica a najmä ministerke Zuzane Dolinkovej ostali na stole z predchádzajúceho volebného obdobia viaceré kontroverzné témy, ktoré pred voľbami sľubovali rýchlo vyriešiť. Tá najznámejšia sa týka štandardných postupov, ktoré umožňujú úradnú zmenu pohlavia bez nutnosti podstúpenia operačného zákroku. To v praxi znamená, že tehotnou by sa mohla stať aj osoba, ktorá má v občianskom preukaze napísané, že má mužské pohlavie.

Okrem toho má Dolinková na stole aj lekársky štandard legalizujúci potratovú tabletku a ďalší, ktorý má liberalizovať možnosť umelého oplodnenia.

Je pritom dosť možné, že kontroverzných návrhov je ešte viac. Podľa našich informácií totiž mala komisia, ktorá schvaľuje štandardné postupy, koncom októbra, teda v poslednom možnom termíne, schváliť až štyridsať štandardov naraz.

Na ťahu je ministerka. Ak majú spomínané dokumenty nadobudnúť účinnosť, Dolinková ich musí podpísať a uverejniť vo Vestníku ministerstva zdravotníctva, čo sa zatiaľ nestalo.

Predvolebné sľuby

Redakcia Štandardu sa prakticky od nástupu kabinetu Róberta Fica snaží zistiť, čo bude so spomínanými dokumentmi. Avšak z prostredia vlády sa nám aj napriek jednoznačným predvolebným sľubom nedarí získať vyjadrenia, ktoré by boli v súlade s líniou, ktorú pred voľbami razili najmä dve strany vládnej koalície – Smer a SNS.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami