Nariadenie, ktoré umožňuje zmenu pohlavia, sa vláde zrušiť nechce. Váha aj pri ďalších kultúrno-etických témach

Dolinková Fico Foto: Facebook.com/Zuzana Dolinková

Zdá sa, že vláde Róberta Fica sa akosi nechce naplniť predvolebný sľub o tom, že zastaví gender revolúciu. Ešte ťažšie je to s otázkami v súvislosti s ďalšími snahami o liberalizáciu zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva na otázky ohľadne kultúrno-etických tém neodpovedá. Predstavitelia Smeru po voľbách svoje vyjadrenia k týmto témam taktiež miernia.

Vláde Róberta Fica a najmä ministerke Zuzane Dolinkovej ostali na stole z predchádzajúceho volebného obdobia viaceré kontroverzné témy, ktoré pred voľbami sľubovali rýchlo vyriešiť. Tá najznámejšia sa týka štandardných postupov, ktoré umožňujú úradnú zmenu pohlavia bez nutnosti podstúpenia operačného zákroku. To v praxi znamená, že tehotnou by sa mohla stať aj osoba, ktorá má v občianskom preukaze napísané, že má mužské pohlavie.

Okrem toho má Dolinková na stole aj lekársky štandard legalizujúci potratovú tabletku a ďalší, ktorý má liberalizovať možnosť umelého oplodnenia.

Je pritom dosť možné, že kontroverzných návrhov je ešte viac. Podľa našich informácií totiž mala komisia, ktorá schvaľuje štandardné postupy, koncom októbra, teda v poslednom možnom termíne, schváliť až štyridsať štandardov naraz.

Na ťahu je ministerka. Ak majú spomínané dokumenty nadobudnúť účinnosť, Dolinková ich musí podpísať a uverejniť vo Vestníku ministerstva zdravotníctva, čo sa zatiaľ nestalo.

Predvolebné sľuby

Redakcia Štandardu sa prakticky od nástupu kabinetu Róberta Fica snaží zistiť, čo bude so spomínanými dokumentmi. Avšak z prostredia vlády sa nám aj napriek jednoznačným predvolebným sľubom nedarí získať vyjadrenia, ktoré by boli v súlade s líniou, ktorú pred voľbami razili najmä dve strany vládnej koalície – Smer a SNS.

Pripomeňme, že v septembrovej ankete sa politici týchto dvoch subjektov k otázke ohľadne toho, či zrušia usmernenie, ktoré povoľuje úradnú zmenu pohlavia vyjadrovali úplne jasne. „Jednoznačne áno. Sme principiálne proti rodovej ideológii a odmietame určovanie pohlavia na princípe „sebaurčenia“. Biologické fakty, nie pocity,“ znela vtedy odpoveď strany Smer.

„Jednoznačne áno. Toto usmernenie ministerstva zdravotníctva nemá oporu v našej politickej strane a verejnosť ani dodnes nedostala žiadne vysvetlenie, prečo vôbec takéto niečo schválil minister Vladimír Lengvarský, ktorý už bol na odchode zo svojej funkcie,“ odpovedali zasa na našu otázku pred voľbami z centrály SNS.

Povolebná realita

Dnes sa situácia javí inak. Z ministerstva zdravotníctva sme zatiaľ na naše otázky o spomínanej téme nedostali žiadnu odpoveď. Keď sa na to chcela naša reportérka opýtať priamo ministerky Dolinkovej, tá sa jej viackrát vyhla.

Z kuloárov pritom prichádzajú protichodné vyjadrenia. Niektoré zdroje oboznámené so situáciu v koalícii tvrdili, že strana SNS túto tému otvorila na koaličnej rade. Výsledkom rokovaní malo byť to, že štandardné postupy ministerka zastaví. Z iných zdrojov však prichádzali informácie, podľa ktorých ministerka už spomínané dokumenty podpísala a v najbližšom období by ich mala uverejniť aj na stránke ministerstva.

Na vzniknutú situáciu sme sa pýtali aj poslanca Erika Kaliňáka (Smer), ktorý je šéfom poradcov premiéra Roberta Fica. Ten na otázku o nariadení o zmene pohlavia uviedol, že je platné iba do apríla roku 2024 a je nevykonateľné. Preto sa rozhodli sústrediť sa na iné záležitosti, ktoré vládu časovo tlačia.

„Zároveň bolo prijaté rozhodnutie, že po skončení jeho platnosti, čo by malo byť podľa mojich informácií 4. apríla, nebude nariadenie znovu zavedené. Takže z nášho pohľadu táto téma zhasne,“ pokračoval Kaliňák.

Zdôraznil tiež, že ak túto otázku niekto v budúcnosti opätovne nastolí, ambíciou bude, aby sa téma riešila spoločne, odborne a prierezovo a aby ju prediskutovali všetky strany.

Na otázku ohľadne štandardných postupov, ktoré by mali legalizovať potratovú tabletku alebo liberalizovať možnosť podstúpenia umelého oplodnenia, Erik Kaliňák odpovedal, že o týchto veciach nemá informácie.

Nejednoznačná odpoveď

Odpoveď Erika Kaliňáka je teda iná ako tá, ktorú nám Smer poskytol pred voľbami, kedy deklaroval, že usmernenie zruší. Nie, že bude čakať, kým sa skončí jeho platnosť.

Navyše, pasivita vlády môže spôsobiť ďalšie problémy. Ako vysvetľuje právnik Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, „štandardné postupy pre transsexualizmus neboli publikované v oficiálnom vestníku, ktorý slúži na zverejňovanie právnych predpisov ministerstva. Napriek tomu hrozí riziko, že lekári, úradníci alebo iné subjekty sa štandardami budú riadiť, pretože sú schválené ministrom a voľne dostupné na ministerskej stránke pre štandardy. Túto chaotickú situáciu je potrebné ukončiť.“

Daniška vo svojej odpovedi naráža na to, že štandardný postup týkajúci sa transsexuality, ktorý umožňuje úradnú zmenu pohlavia, je rovnako ako ostatné lekárske štandardy stále verejne dostupný na internetovej stránke. A to aj napriek tomu, že tento štandardný postup nie je účinný, čo pôsobí na verejnosť zmätočne.

Preto je podľa neho potrebné, aby Dolinková situáciu vyriešila skôr ako do budúcoročného 4. apríla. „Ministerka zdravotníctva to môže urobiť tým, že zruší odborné usmernenie číslo 16 z roku 2022. Jednoznačne treba zrušiť štandardné postupy pre transsexualizmus a odstrániť ich z ministerských stránok, aby nevznikal dojem, že sa nimi majú zdravotníci riadiť,“ uzatvára Daniška.


Ďalšie články