TANAP má nový návštevný poriadok, prináša viacero noviniek

VYSOKÉ TATRY – Tatranský národný park má po viac ako 20 rokoch nový návštevný poriadok. Ten pôvodný stratil platnosť ešte v roku 2002 prijatím nového zákona o ochrane prírody a krajiny. Kompetentní však na to prišli až v roku 2017. Odvtedy pravidlá pohybu po národnom parku upravovali Zoznam vyhradených miest TANAP-u a Rozhodnutie o zimnej sezónnej uzávere.

Na snímke uprostred Lomnický štít, vľavo Lomnické sedlo a vpravo Kežmarský štít, dole stanica Skalnaté pleso. Poprad, 16. februára 2023. Foto: Michal Svítok/TASR Uprostred Lomnický štít, vľavo Lomnické sedlo a vpravo Kežmarský štít, dole stanica Skalnaté pleso. Foto: Michal Svítok/TASR

V roku 2017 sa začala príprava nového Návštevného poriadku TANAP-u. Takmer šesť rokov trvajúce práce boli zavŕšené vydaním Vyhlášky Okresného úradu Prešov o Návštevnom poriadku TANAP-u a jeho ochranného pásma v pondelkovom vydaní Vestníka vlády Slovenskej republiky. Vyhláška nadobudne účinnosť 15. decembra a nahradí doterajšie čiastkové dokumenty upravujúce pohyb návštevníkov v národnom parku.

Pre bežných návštevníkov prináša nový návštevný poriadok hneď niekoľko zmien. Zrejme tou najvýznamnejšou je skrátenie sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov. Kým doteraz platí sezónna uzávera od 1. novembra do 14. júna na všetkých chodníkoch, po novom sa sezónna uzávera skončí 31. mája na väčšine chodníkov.

Od 1. novembra do 30. apríla bude platiť sezónna uzávera červeno značeného chodníka od ústia Juráňovej doliny cez sedlo Umrlá až po rázcestie Pod Umrlou. Skrátená sezónna uzávera, od 15. decembra do 30. apríla, bude platiť aj na žlto značenom turistickom chodníku k Symbolickému cintorínu pod Ostrvou z oboch smerov na úseku rázcestie Popradská poľana až k Popradskému plesu.

Nový návštevný poriadok tiež umožňuje stanovať a bivakovať na jedinom mieste, a to v lokalite Táborisko pod Vysokou v Bielovodskej doline. Stanovanie a bivakovanie je tu povolené od 1. júna do 31. októbra a od 15. decembra do 15. apríla. V táborisku je však zakázané používať otvorený oheň.

Zimnú turistiku môžu návštevníci vykonávať okrem otvorených značkovaných chodníkov aj v presne vymedzených areáloch a koridoroch v Studených dolinách, Mlynickej doline a na Patrii a v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách. V Západných Tatrách sú to Žiarska dolina, Červenec, Zelená dolina a Salatínska dolina. Zimnú turistiku možno vykonávať od 15. decembra do 15. apríla.

Horolezectvo možno vykonávať na presne vymedzených lokalitách od 1. júna do 31. októbra a od 15. decembra do 15. apríla. Skialpinizmus, na rozdiel od zimnej turistiky, možno vykonávať okrem miest pre zimnú turistiku aj v lokalitách vyhradených pre horolezcov. Podmienkou je však aj online registrácia na internetovej stránke TANAP-u. Skialpinizmus možno vykonávať od 15. decembra do 15. apríla.

Po prvý raz sú v návštevnom poriadku aj pravidlá pre geocaching. Ten sa môže robiť len na značkovaných chodníkoch, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera. Umiestnenie všetkých schránok (kešiek) podlieha súhlasu Správy TANAP-u.

Nový návštevný poriadok tiež výrazne obmedzí pohyb turistov so zvieraťom. Na väčšine značkovaných chodníkov vo vysokohorskom prostredí bude zakázaný pohyb so zvieratami. Zámerom tohto opatrenia je ochrana svišťov, kamzíkov, veľkých šeliem a ďalších druhov živočíchov. Celý zoznam lokalít a príslušných chodníkov je v prílohe návštevného poriadku a obsahuje až 65 trás na celom území národného parku.

Zlegalizuje sa tiež pohyb turistov v okolí turistických chát a na vrcholoch aj mimo značkovaných chodníkov, kde sa krátkodobo stretne viac ľudí. Na vrcholoch je to koridor až do vzdialenosti 25 metrov od chodníka. V okolí turistických chát sú tieto lokality presne vymedzené v novom návštevnom poriadku.

„Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník nášho najstaršieho národného parku. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči návštevníkom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie pre nás pri zavádzaní pravidiel,“ uviedol námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok