Počet úmrtí v horách bol vlani alarmujúci. Pozor na precenenie síl a podcenenie podmienok

VYSOKÉ TATRY – Horská záchranná služba eviduje v tomto roku menej smrteľných úrazov v porovnaní s minulým. Kým vlani zaznamenali záchranári v horských oblastiach 56 úmrtí, tohto roku klesol ich počet až o tretinu.

HZS lavína 3 Ukážka lavínovej záchrany. Foto: Rastislav Ovšonka

„Je to zrejme tým, že po dvoch kovidových sezónach nárast návštevnosti bol prudký. Možno klesla aj ostražitosť ľudí a pozabúdali, ako sa bezpečne pohybovať v horách, takže ten počet úmrtí v minulom roku bol až alarmujúci. Dúfam, že sa úmrtnosť v najbližších rokoch zníži. Väčšinou ide o mladých ľudí. Ideálne číslo by bolo nula, ale vieme, že to nie je možné,“ uviedol pre Prešovský Štandard riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič.

Kým vlani tvorili Slováci 56 percent prípadov smrteľných úrazov a za nimi nasledovali Česi a Poliaci, tohto roku sa situácia zmenila. Až 53 percent zásahov mali horskí záchranári v prípade poľských návštevníkov. Potom nasledovali Slováci (33 percent) a až na treťom mieste to boli Česi. „Na jednej strane sme radi, že Poliaci chodia do našich Tatier, ale boli by sme radi, keby sa tu hýbali bezpečne. Je dôležité, aby prichádzali do hôr pripravení,“ skonštatoval Marek Bisupič.

V poslednom období zaznamenávajú horskí záchranári nárast počtu zásahov v horolezeckom teréne masívu Gerlachovského štítu. „Gerlach tým, že je to náš najvyšší kopec, je magnetom. Nie každý ho však zvládne. Ľahko sa tam dá stratiť a zablúdiť,“ povedal Biskupič.

Problémom zásahov v masíve Gerlachovského štítu je, že za cieľ si ho vyberajú bežní turisti, ktorí tam bez sprievodu horského vodcu nemajú čo robiť. „Turisti opúšťajú chodníky a dostávajú sa do horolezeckého terénu,“ uviedol Biskupič. K najčastejším príčinám úrazov patria precenenie síl a podcenenie podmienok, ako i nedostatočná výbava turistov v horách.

Začiatok zimnej sezóny bol podľa riaditeľa Horskej služby náhly a prudký. V prvých dňoch nástupu zimy zaznamenali horskí záchranári viacero pátraní po zablúdených turistoch, či zásahy pri vyslobodzovaní turistov z neschodného terénu, alebo pomoc v nočných hodinách v zlom počasí. „Teraz sa to už trochu upokojilo,“ dodal Biskupič.

V horách zaznamenali horskí záchranári už aj pád prvých snehových lavín. Tie sa zaobišli bez nutnosti ich zásahu. „Lavíny boli, či už samovoľné alebo odtrhnuté ľuďmi, ale nevyžadovali si náš zásah,“ uzavrel Marek Biskupič.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok