TRENČÍN – Už veľakrát ste sa spolu s nami mohli presvedčili o tom, že medzi Trenčanmi sa nájde množstvo inšpiratívnych a šikovných ľudí. Jedným takým je aj Andrej Danóczi, ktorý prišiel s nápadom vytvoriť animované filmy o Trenčíne. My sme sa s ním o tomto originálnom počine porozprávali.
Trenčiansky rodák sa venuje tvorbe hudby, experimentálnym, prevažne animovaným filmom, abstraktnej grafike a fotografii na neprofesionálnej úrovni, okrem toho je tiež členom občianskeho združenia FOR MAAT. Nápad vytvoriť animovaný film o našom meste vznikol pôvodne ako reakcia na situáciu okolo Meriny.
„Participoval som na jej záchrane, čiže táto téma mi bola blízka. No v dobe, v ktorej film začal vznikať, bola kauza len na začiatku, neprebehli ešte asanačne práce, obrazového materiálu bolo málo. Asi po minúte filmu som zistil, že nemám dostatok fotografií, témy by sa opakovali, takže som sa rozhodol v realizácii nepokračovať. Už dlhší čas som koketoval s myšlienkou urobiť voľné pokračovanie filmu o Trenčíne z roku 2018. Z rozrobenej Meriny som použil len hotové torzo, ostatné témy vznikali neskôr,“ ozrejmil pre Trenčiansky Štandard.
Realizácia filmu trvala približne dva a pol roka, keďže Andrej pracoval súčasne na viacerých projektoch, filmových či hudobných. Nikdy sa totiž nevenuje iba jednej realizácii, vždy má rozpracované minimálne štyri projekty. „Potrebujem zmenu. To platí najmä pri komponovaní hudby, pri ktorej sa, na rozdiel od filmu, pohybujem vo viacerých žánroch, od retro technopopu po experimentálnu hudbu, ktorú často používam aj vo filmoch,“ povedal.
A o čom teda film s nevšedným názvom 48° 53’ 93’’ N 18° 02’ 26’’ E je? Rovnako, ako v Andrejovom predchádzajúcom filme Trenčín, pôjde o pohyblivú surrealistickú koláž z fotografií mesta, v ktorej animuje známe či menej známe budovy, predmety, priestory a udalosti nachádzajúce sa a viažuce sa k Trenčínu.
„Vzniká tým niečo ako poprehadzovaný Trenčín vystavaný odznova v iných časových a priestorových súvislostiach. V prvom filme som zámerne vynechal povinnú jazdu v podobe hradu a kládol som väčší dôraz na umelecké diela v priestore mesta – sochy, vitráže, reliéfy, ale aj veľkoplošné maľby z podchodu Hasičská, ktoré v súčasnosti už nejestvujú,” opísal umelec.
Pri realizácii svojho projektu síce finančnú podporu inštitúcií nemal, no netají sa tým, že by ju v budúcnosti prijal. „Bol by som rád, keby moje snaženie prinieslo aj finančný efekt. Myslím si, že dokážem vytvoriť vizuálny zážitok, pri ktorom sa človek zastaví. A to je jeden zo základov reklamy. Ak je reklama jedno veľké klišé, človek prejde okolo bez povšimnutia. Reklama neplní efektívne svoj účel, je to v podstate len jalový oznam.“
Andrej sa však nechystá svoje nápadité dielo odprezentovať veľkolepou premiérou. Nájdete ho len na jeho YouTube kanáli, na ktorom má aj vlastnú hudbu. O šikovnom Trenčanovi však rozhodne ešte budeme počuť.
Držíme palce, Andrej.
Film 48° 53’ 93’’ N 18° 02’ 26’’ E nájdete na tomto odkaze.