Rusko má až sedemkrát viac bezpilotných lietadiel ako my, priznáva ukrajinský veliteľ

Rusko má v súčasnosti päť- až sedemkrát viac bezpilotných lietadiel ako Ukrajina. V utorkovom rozhovore pre ukrajinskú verejnoprávnu televíziu Suspline to uviedol veliteľ ukrajinskej armády Jurij Fedorenko.

Russia Ukraine Military Operation Recon Battalion Príslušník prieskumného práporu tankovej divízie ruského Centrálneho vojenského okruhu vypúšťa FPV-dron pred bojovou misiou na Ukrajine. Foto: Profimedia.sk

„V prioritných sektoroch frontu máme nasledujúci pomer: jeden z našich dronov k piatim alebo siedmim nepriateľským dronom,“ povedal Fedorenko, ktorý šéfuje rote bezpilotných bojových vzdušných prostriedkov 92. samostatnej mechanizovanej brigády.

Podľa jeho tvrdenia existuje aj značný rozdiel v tom, ako drony používa Moskva a ako Kyjev, pričom naznačil, že útočiaci štát nimi plytvá.

„Nepriateľ má privilégium pracovať dôsledne. Letí s FPV dronmi do nášho operačného priestoru a hľadá cieľ, ktorý by mal zasiahnuť. Momentálne takto nepracujeme. My pracujeme výlučne vtedy, keď cieľ máme,“ vysvetlil Fedorenko.

FPV je skratka pre anglické slovné spojenie „first person view“, teda pohľad z prvej osoby. Pri lietaní s FPV dronom to v podstate znamená, že piloti takýchto dronov za pomoci špeciálnych okuliarov vidia to, čo vidí samotný stroj. Tradičné drony sa od toho líšia, pretože sú pilotované z pohľadu pilota na zemi.

Fedorenko takisto povedal, že drony zohrávajú kľúčovú úlohu v ruských prieskumných operáciách.

„Nepriateľ tiež používa civilné drony už viac ako pol roka,“ skonštatoval, menujúc konkrétne typy čínskych bezpilotných kvadrokoptérových dronov [so štyrmi vrtuľami, pozn. red.], ktoré Rusko používa. Ide o modely DJI: Mavic-3a Mavic-3T.

Rusi tieto ľahko dostupné a lacné stroje podľa Fedorenka obsluhujú „v noci s použitím rovnakej taktiky ako ukrajinské obranné sily; prieskum frontovej línie a vynášanie munície do predsunutých pozícií“.

U Ukrajincov vzrastajú obavy

Agentúra Reuters minulý mesiac informovala o tom, že ukrajinskí vojaci, ktorí pilotujú tamojšiu flotilu FVP dronov, sa obávajú, že napriek svojmu priekopníctvu v tejto oblasti ich protivník zaskočí. Dôvodom pesimizmu je, že Moskva začala do tejto sféry pumpovať viac finančných prostriedkov.

„Ich drony sú vždy vo vzduchu, vo dne aj v noci. Vidíme, že spustili sériovú výrobu dronov na prieskum, sledovanie a útoky,“ povedal vtedy 34-ročný veliteľ čaty dronov, ktorý sa predstavil volacím znakom Komrád.

Rusko tento rok výrobu FPV dronov značne zvýšilo. Ruský štátny obranný podnik v máji oznámil, že plánuje začať vyrábať až 3-tisíc takýchto moderných zariadení mesačne.

Samuel Bendett, spolupracovník Centra pre novú americkú bezpečnosť, uviedol, že Rusko výrazne zvýšilo výrobu FPV dronov prostredníctvom dobrovoľníckych skupín, ktoré pravdepodobne vyrábajú tisíce dronov mesačne, ako aj vlastného obranného sektora.

Dronov bude viac na oboch stranách

Ukrajinský minister pre digitálne technológie Mychajlo Fedorov v septembri pre agentúru Reuters povedal, že Ukrajina v roku 2023 zvýšila svoju celkovú produkciu vzdušných dronov viac ako stokrát.

Minister pre strategický priemysel Oleksandr Kamyšin v podobnom duchu koncom októbra uviedol, že Ukrajina už teraz vyrába tisíce bezpilotných lietadiel mesačne, ale čoskoro sa to zvýši na desaťtisíce mesačne.

Rovnako ako v prípade Ruska, aj na Ukrajine sú do výroby a obsluhy flotily FPV dronov zapojené nielen oficiálne bezpečnostné zložky ako armáda, tajná služba či špeciálny sily, ale aj rôzne dobrovoľnícke skupiny.

Spočiatku dobrovoľnícke skupiny a súkromní výrobcovia používali komponenty nakupované najmä z Číny, no producenti v súčasnosti pracujú na diverzifikácii dodávok dielcov a nastavení výroby jednotlivých komponentov už na Ukrajine, aby boli menej závislí na zahraničnom trhu.

Zmenili obraz vojny

Ako sme už uviedli, v prípade týchto bezpilotných strojov nejde o vojenskú techniku a používa sa v civilnom živote najmä na zábavu, napríklad pri športových pretekoch. FPV drony nemajú autopilota, sú schopné niesť niekoľkokilogramový náklad a v závislosti od typu letieť rýchlosťou viac ako sto kilometrov za hodinu.

Masívne používanie dronov FPV v bojových operáciách medzi ukrajinskými a ruskými silami radikálne zmenilo obraz moderného vedenia vojny. Úspešné použitie jedného alebo viacerých lacných dronov totiž môže zničiť zariadenia v hodnote miliónov eur a zneškodniť niekoľko vojakov naraz.